Тлумацька міська рада
Івано-Франківський район, Івано-Франківська область

До відома операторів ринку харчових продуктів: бажаєте отримувати повідомлення системи RASFF електронною поштою – долучайтесь до проекту!

17.11.20  р.  № 194

Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області повідомляє, що Громадська  спілка  ДЖИ-ЕФ-ЕС-АЙ Україна створює проект забезпечення Е-mail надсилання повідомлень RASFF до відповідних суб’єктів господарювання.

Метою проекту є своєчасне інформування кінцевих операторів ринку щодо небезпеки харчових продуктів, яка стала відомою за системою швидкого оповіщення щодо харчових продуктів і кормів (Rapid Alert System for Food and Feed, RASFF) - системою швидкого обміну інформацією щодо наявності ризику для здоров’я людини, пов’язаного з харчовими продуктами і кормами.

Для отримання повідомлень через систему RASFF, оператору ринку потрібно зареєструватися на сайті https://au.org.ua/.

Щодо недопущення поширення інфекції  SARS-CoV-2 від людей до тварин

17.11.20  р.  № 195

Відповідно листа Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та за інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (ОІЕ), враховуючи значне поширення інфекції SARS-CoV-2 серед людей, існує можливість зараження деяких тварин при тісному контакті з інфікованими людьми.

У собак, котячих (домашні коти, тигр), норок та тхорів після тісного контакту з інфікованими людьми (або людьми, які підозрюються на зараження SARS-CoV-2)  було лабораторно підтверджено наявність SARS-CoV-2.

Відповідно до інформації Посольства Королівства Данія в Україні, у зв’язку із виявленням інфекції SARS-CoV-2 на норкових фермах, уряд Данії прийняв рішення про забиття норок на всіх норкових фермах по всій території Данії. При цьому розведення норок буде заборонено і в 2021 році. При проведенні вказаних заходів буде знищено близько 17 млн норок.

Природна інфекція SARS-CoV-2 серед сільськогосподарської норки, крім Данії, на сьогодні зареєстрована в Нідерландах, Італії, Іспанії, Швеції та Сполучених Штатах Америки (США). Інфекція може супроводжуватися симптомами (клінічні ознаки та підвищена смертність) або протікати безсимптомно. Передача збудника SARS-CoV-2 тваринам від людей вважається основним джерелом інфекції. При цьому доведено можливість передачі збудника SARS-CoV-2 від норок до людини. Результати епідеміологічних досліджень підтвердили випадки передачі інфекції від норки до людини в Нідерландах і Данії.

Починаючи з червня 2020 року в Данії було виявлено 214 випадків захворювання людей на COVID-19 варіантами коронавірусу SARS-CoV-2,  пов’язаними з вирощуванням норок в промислових масштабах. Серед цих 214 зареєстрованих випадків – 12 випадків з унікальним варіантом коронавірусу SARS-CoV-2.

Відповідно з опублікованими Всесвітньою організацією охорони здоров’я тварин (ОІЕ) результатами оцінки ризику передачі коронавірусу SARS-CoV-2 встановлено три ступені ризику:

- високий – передача збудника від людини до тварини;

- помірний – передача від тварин до людини;

- дуже високий – передача між тваринами.

Відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (ОІЕ) під час поводження та догляду за усіма тваринами необхідно дотримуватися основних гігієнічних вимог, а саме: миття рук перед та після перебування біля тварин, після їх годівлі, а також уникнення потрапляння слини тварин на людину.

Люди з підозрою або у яких підтвердили зараження SARS-CoV-2 не допускаються до прямого контакту з тваринами, включаючи сільськогосподарських  тварин, тварин зоопарку, інших тварин у неволі та дикій природі і зокрема з видами, у яких встановлено сприйнятливість до зараження SARS-CoV-2.

Враховуючи вказане, просимо суб’єктів господарювання різних форм власності взяти до уваги необхідність вжити заходів щодо посилення біобезпеки в господарствах з утримання хутрових звірів, особливо норок. Забезпечити аналіз динаміки поширення захворювання на COVID-19 працівників ферм з утримання хутрових тварин та динаміки збільшення загибелі в господарствах хутрових звірів, в першу чергу норок.

У разі позитивної динаміки захворювання серед людей і тварин інформувати Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.