Вплив нітратів на організм людини

Дата: 02.12.2022 14:25

Вода, забруднена нітратами, надзвичайно небезпечна для дитячого організму, а особливо для немовлят у перші місяці життя.

Нітрати – це солі нітратної кислоти, які є постійним складником природних вод, і в невеликих дозах вони вважаються малотоксичними. Однак в організмі під впливом кишкової мікрофлори нітрати перетворюються у нітрити, які є більш токсичними.

Відповідно до державних та європейських стандартів, концентрація нітратів у питній воді не повинна перевищувати:

• Україна: водопровідна і кринична – ≤ 50,0 мг/дм3, фасована – ≤ 10 (50) мг/дм3;
  • ЄС: 45 мг/л.

У чому небезпека забрудненої нітратами води і хто в групі ризику?

Одним з основних механізмів токсичної дії нітритів є перетворення гемоглобіну в метгемоглобін. Це може спричинити метгемоглобінемію – захворювання, що викликає нестачу кисню в тканинах організму

Категорії громадян які перебувають в групі ризику після споживання води з високим вмістом нітратів:

• діти до 6 місяців, до 3 та 6 років;
  • вагітні жінки;
  • люди старшого віку;
  • люди, які хворіють на анемію;
  • люди із захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем;
  • люди, які мають ослаблення організму, порушення обміну речовин та тощо.
  • Метгемоглобінемія може супроводжуватися такими симптомами:
  • задишка,
  • ціаноз (синюшний колір шкіри або слизових оболонок),
  • головний біль,
  • втома,
  • непереносимість фізичних вправ,
  • запаморочення,
  • втрата свідомості.

Аби зменшити ризик впливу нітратів на організм, необхідно пам'ятати, що:

Не варто пити воду із колодязів і каптажів джерел, де вміст нітратів перевищує норму (50 мг/л). Особливо це стосується дітей та вагітних жінок;

Для приготування їжі дитині до 3-х років необхідно використовувати чисту від нітратів питну воду;

Облаштовувати бювети, колодязі чи джерела слід на незабрудненій та захищеній території.

Чистити, відкачувати воду та проводити спеціальну дезінфекцію колодязів треба не менше одного разу на рік. Після етапу дезінфекції воду необхідно відкачати повторно. Користуватися колодязем можна уже після наступного заповнення та проведення лабораторного контролю питної води.

Важливо доглядати та тримати у чистоті територію поблизу колодязя, каптажу джерела чи кювету.

Лікар із загальної гігієни   Івано-Франківського

районного відділу ДУ « Івано-