Тлумацька міська рада
Івано-Франківський район, Івано-Франківська область

Система захисту овочевих культур від шкідливих об’єктів

17/06/2020

Цьогорічні погодньо – кліматичні умови сприяють інтенсивному розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур. Зупинимось на основних шкідливих обєктах овочевих культур, які ми вирощуємо на своїх присадибних ділянках та в селянсько-фермерських гоподарствах.

Недобір урожаю овочів внаслідок ураження їх хворобами, пошкоджень шкідниками і засміченості полів бур'янами становить в середньому 25-50%, а іноді - повна загибель рослин. Тому в любому випадку посіви овочевих культур потребують постійного обстеження, догляду та захисту від шкідливих організмів. Інтегрована система захисту овочевих культур від шкідливих організмів включає комплекс профілактичних, агротехнічних, біологічних і хімічних заходів. До комплексу профілактичних та агротехнічних заходів слід віднести прополка, просапка та міжрядне рихлення посівів, адже бур’яни в посівах створюють сприятливі умови для розвитку  шкідників та хворіб. При цьогорічних погодніх умовах важко зберегти врожай городніх культур без застосування хімічних методів боротьби.

Картоплю, помідори, в червні продовжуватиме масово заселяти та наносити шкоду колорадський жук, відбуватиметься живлення личинок. За масової появи личинок першого — другого віків чисельністю 10-20 екз. на кущ картоплі за 8-10 % заселення обприскують одним із препаратів: -  Актарою 240SC, к.с., 0,07-0,09 л/га, Арріво 25%, КЕ, 0,1-0,16 л/га, Корагеном 20, КС, 0,05-0,06 л/га, Бомбардиром, ВГ, 0,045-0,05 кг/га, Дантопом 50, ВГ, 0,03-0,035 кг/га, Моспіланом, ВП, 0,05 кг/га, Номолтом, к.с, 0,15 л/га, Нупрідом 200, КС, 0,2-0,25 л/га, біопрепаратами Актоверм, КЕ, 0,3-0,4л/га, Актофіт, КЕ, 0,3-0,4 л/га, Скарадо-М, ЗП, 2-3 кг/га, іншими дозволеними до використання препаратами.

На капусті повсюдно розвиватимуться і шкодитимуть гусениці біланів, молі, совок, попелиця та капустяна білокрилка. Захист капустяних рослин доцільно проводити за чисельності гусениць совок 1-3 екз. на рослину ранньої капусти чи 5 і більше пізньої капусти за 5 % і більше заселених рослин; молі, біланів 2-5 екз. на 10 % заселених рослин промислові плантації культури захищають діазиноном, к. е. чи діазолом, в. е., 1 л/га; диміліном, з. п., 0,08-0,12 кг/га; енжіо, к. с., 0,18 л/га тощо.

Рослинам цибулі суттєвої шкоди завдаватимуть личинки цибулевої мухи, цибулевий прихованохоботник. Захист цибулі проводять карате зеоном, мк.с, 0,2 л/га; ратибором, в. р.к., 0,25 л/га.

На огірках проти шкідників (кліщі, клопи, попелиці, трипси) застосовують інсектицид БІ-58 новий, 40 %-й к. е. (0,5-1 л/га); актелік 500 ЕС к. е. (0,3-1,5 л/га), карате 050 ЕС к. е. (0,1 л/га). У червні проти підгризаючих совок та інших шкідників посіви обробляють децисом, 2,5 %-й к. е. (0,25-0,5 л/га); шерпою, 25 %-й к. е. (0,64-0,8 г/га).

Умови високої (понад 87 %) відносної вологості й оптимальної (20-22 С) температури сприятимуть інтенсивному розвитку та розповсюдженню фітофторозу, альтернаріозу картоплі, помідорів, бактеріозу, пероноспорозу огірків, пероноспорозу цибулі.

Від хвороб картоплю захищають профілактично у фазі бутонізації-цвітіння, томати — за появи плям фітофторозу на картоплі акробат МЦ, з. п., 2 кг/га; ридоміл голд МЦ, з. п., 2,5 кг/га; квадріс, к. с., 0,6 л/га, іншими препаратами.

Масово шкодить розсаді та овочам у парниках, теплицях та відкритому грунті капустянка звичайна, або медведка. Прокладаючи підземні ходи, вона виїдає насіння, пізніше підгризає корінці рослин. Повний цикл розвитку триває два роки. Масова поява у поверхневому горизонті та пошкодження рослин відбувається у третій декаді квітня — на початку травня, при прогріванні грунту до 12-15 °C. Самки відкладають яйця у 2-3 декаді травня, розміщуючи їх в гнізді на глибині 5-12 см. Масовий вихід личинок відбувається у червні-липні.

Для запобігання шкоди від капустянки по периметру парників викопують ловчі канавки. Виполюють бур'яни, орють на зяб грунт. Ефективне осіннє затравлювання жилих нірок водним розчином гасу (100 мл на 10 л води), витрачаючи по 20-30 мл на нору. На зиму готують пастки із кінського чи іншого гною глибиною 60 см, куди шкідник іде на зимівлю. У морозні дні гній розкидають, що викликає загибель капустянки.

Проти медведки ефективні принади з інсектицидом банкол, 50 % з. п. Принада готується завчасно. Розмелене зерно пшениці, кукурудзи або інших зернових заливають кип'ятком і залишають на кілька годин для набухання. Потім додають інсектицид з розрахунку 7 г препарату на 1 кг розмеленого зерна, суміш ретельно перемішують, герметично закривають кришкою і дають настоятися 6-8 годин. Готова принада повинна мати консистенцію розсипчастої каші. Перед використанням принаду здобрюють запашною олією (50 мл/кг зерна), що надає їй запах, який приваблює шкідника. Готову принаду розкладають по столовій ложці в ходи, присипаючи їх грунтом, або розкидають на поверхні грядок, зайнятих овочами. Затравлені грядки необхідно ізолювати від свійської птиці.

Отже для збереження врожаю овочевих культур від шкодочинності шкідливих об’єктів керівникам сільськогосподарських підприємств та землевласникам рекомендуємо систематично проводити обстеження посівів овочевих культур на предмет заселення їх шкідниками та ураження хворобами і при необхідності своєчасно провести комплекс заходів по захисту посівів від шкідливих об’єктів.

Під час проведення хімічного захисту рослин необхідно суворо дотримуватись регламентів і санітарних норм та правил при застосуванні пестицидів.

Провідний спеціаліст Управління

фітосанітарної безпеки                                                            І. Збіглей