Тлумацька міська рада
Івано-Франківський район, Івано-Франківська область

Застерігаємо: посадки картоплі під загрозою ураження хворобами

Підвищений   температурний режим, опади та рясні роси сприяли активізації збудників хвороб на картоплі.

В індивідуальних селянських господарствах Галицького, Тлумацького районів на ранніх сортах картоплі виявлені перші ознаки ураження рослин альтернаріозом (суха плямистість), як листкової так і стеблової форми. Раніше розроблені заходи захисту картоплі від альтернаріозу передбачали проведення обробок при появі перших ознак ураження. Однак, дослідження засвідчують, що найвищий захисний ефект забезпечують саме профілактичні обробки, проведенні до появи симптомів ураження.

Для недопущення масового ураження посадок картоплі альтернаріозом, а пізніше і фітофторозом,  які за день-два  можуть знищити надземну частину рослин, з метою недопущення втрат урожаю, рекомендуємо провести захист посадок картоплі, одним із препаратів системної дії: акробат МЦ,в.г. 2кг/га, арева Голд, ВГ 1,8-2,0кг/га, інфініто, КС 1,2-1,6 л/га, мелоді Дуо, ЗП 2,0-2,5 кг/га, татту, КС 3л/га, ридоміл Голд МЦ в.г. 2,5 кг/га, тайлер, ЗП 2-2,5л/га, танос 50 ВГ, тайтл 50 в.г.,0,6 кг/га, квадріс 250,к.с. 0,6л/га, квадріс Топ, КС 0,75-1,0 л/га ревус Топ,к.с. 0,6л/га, кольт 690, ЗП, 2кг/га, консенто 450 КС 1,7-2,0л/га, банджо Форте, КС 0,8-1,0л/га, захист, ЗП 1-2кг/га, контактними: дітан М-45,з.п. 1,2-1,6 кг/га, купроксат КС 3-5 л/га, антракол 70 ВГ 1,5 кг/га, блу бордо, ВГ 3,75-5,0кг/га, пенкоцеб, ЗП 1,6кг/га, фольпан, ВГ 2 кг/га, ширлан,к.с.0,3-0,4 л/га, банджо, КС 0,3-0,4л/га, і інші дозволені  «Переліком …» препарати. Повторні обробки необхідно провести через 10-12 днів, чергуючи як системні так і контактні препарати.

Із біопрепаратів - Псевдобактерін-2 (Респекта), в.р., 1 л/га, ФітоДоктор (Спорофіт), п., 2,0-3,0 кг/га, фітоцид,р. 0,5-1,0л/га, та інші дозволені біопрепарати.

Крім того, на присадибних ділянках Галицького, Калуського районів виявляються рослини картоплі ураженні бактеріальними та вірусними хворобами (чорна ніжка, зморшкувата та смугаста мозаїки). Для недопущення подальшого ураження рослин, необхідно провести механічне прочищення посадок (видалення хворих рослин ) у фазах  бутонізації – цвітіння.

Захисні обробки сільськогосподарських культур при підвищених температурах (вище 25ºС) найефективніше проводити у ранкові та вечірні години.

При роботі з агрохімікатами необхідно суворо дотримуватись правил техніки безпеки та санітарно-гігієнічних вимог  ДСП 8.8.1.

Відпочинок на Прикарпатті:  чи запрацюють цього літа дитячі оздоровчі заклади?

З року в рік мальовниче Прикарпаття гостинно запрошує та приймає на організований відпочинок і оздоровлення  дітей  не лише з нашої області, але й з інших регіонів України.

В  інтернеті  рекламується безліч привабливих літніх таборів та «зелених» садиб для дітей, які вважають, що саме їхній відпочинковий заклад буде найкращим місцем  для оздоровлення та відпочинку вашої дитини.

Пропонуються мальовничі краєвиди, комфортні умови перебування, цікаві виховні заходи для дітей, екскурсії, походи в гори, повноцінне гаряче харчування, ввічливий персонал.

Проте, батькам необхідно знати, що відповідальне відношення до відпочинку дитини є запорукою її здоров’я, а й інколи навіть збереження її життя. Всі дитячі заклади оздоровлення та відпочинку повинні бути зареєстровані в державному реєстрі.

Тож необхідно відмітити, що в  закладах, які не внесені до державного реєстру відпочинку та оздоровлення дітей Міністерства соціальної політики України, відповідний державний контроль не здійснюється. Такі заклади, як правило, не мають погоджувальних документів, дозволу на їх відкриття  та працюють з порушенням.

Тому, шановні батьки, пам’ятайте: відправляючи свою дитину на  відпочинок  у  незареєстрований заклад, ви наражаєте її на небезпеку!

Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області закликає при виборі  закладу оздоровлення для вашої дитини, вимагати надання «Акту прийомки дитячого оздоровчого табору», який підписується членами комісії представників робочої групи контролюючих органів після проведення обстеження і свідчить, що в даному закладі створені безпечні та сприятливі умови для перебування, харчування та дозвілля вашої дитини.

У випадку його відсутності, варто задуматись, чому адміністрація закладу уникає проведення перевірки контролюючими органами безпечності даного закладу, можливості виконання вимог чинного законодавства у сфері безпечності та якості  харчових продуктів, санітарного законодавства та забезпечення прав споживачів.

Однак, наголошуємо: головний санітарний лікар України Віктор Ляшко вважає, що цього літа не варто відкривати дитячі оздоровчі заклади.

«Крім крапельних інфекцій, існує величезна кількість кишкових інфекцій. Це зараз головна дискусія, чи дозволить санітарний лікар відкрити дитячі оздоровчі заклади, чи не дозволить. Я зараз дотримуюся думки, що дитячі оздоровчі заклади на цей літній сезон відкривати не можна, оскільки під час оздоровлення у нас відбувається близько 80 спалахів кишкових інфекцій. У цей час дітей забирають з оздоровлення, завозять в інфекційні стаціонари, в інфекційних стаціонарах зараз є хворі на коронавірус. Замість лікування кишкової інфекції ми можемо наражати на небезпеку інфікування ще і коронавірусом. Тому пропозиція утриматися до стабілізації епідеміологічної ситуації", - заявив Ляшко заявив в ефірі телеканалу "112 Україна"