Тлумацька міська рада
Івано-Франківський район, Івано-Франківська область

В Одесі розпочався ХІІІ Український муніципальний форум

Дата: 18.09.2017 16:51
Кількість переглядів: 825

       Фото без опису

     В Одесі розпочав роботу ХІІІ Український муніципальний форум. Цей традиційний щорічний захід є майданчиком для обговорення питань та вироблення спільної позиції органів державної влади та Асоціації міст України щодо розвитку місцевого самоврядування, удосконалення законодавчої бази, розв’язання конкретних проблем забезпечення життєдіяльності територіальних громад.

На Форум зібралося майже 300 учасників: голови громад-членів АМУ, представники парламенту, уряду та профільних міністерств, а також проектів міжнародної технічної допомоги – партнерів АМУ, експертного середовища, делегація Івано-Франківського регіонального відділення АМУ у складі 17 керівників міст, селищ і ОТГ, представники Тлумацької міської ради ОТГ.

Серед почесних гостей Форуму:

Г.Зубко, Віце-прем’єр-міністр України – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства 

Народні депутати України І.Куліченко, Голова підкомітету з питань місцевих бюджетів Комітету Верховної Ради України з питань бюджету; А.Бабак, Заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування та житлово-комунального господарства; О.Продан, член Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики; Д.Білоцерковець, член Комітету Верховної Ради України з питань бюджету.

Представники органів державної виконавчої влади:

П. Ковтонюк, Заступник Міністра охорони здоров’я України; Т. Слюз, Голова Державної казначейської служби України; Є. Кузькін, директор департаменту місцевих бюджетів Міністерства фінансів України; О. Кудрявцев, Голова Державної архітектурно-будівельної інспекції України; С. Комнатний, Голова Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву України

А також:

Р. Панасюк, Урядова уповноважена з прав осіб з інвалідністю

Г.Скопненко,  керівник Управління  про зв’язках з місцевими органами влади і органами місцевого смаоврядування Апарату Верховної Ради України

Сьогодні в програмі - День діалогу з органами державної влади (проводиться в рамках проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС).

Відкрив засідання Голова АМУ, Київський міський голова Віталій Кличко. 

Одеський міський голова Г.Труханов привітав учасників Форуму та розповів про трагедію, що сталася у ніч з 15 на 16 вересня у дитячому таборі. Зал вшанував хвилиною мовчання пам’ять загиблих.

Президент України Петро Порошенко надіслав учасникам ХІІІ Українського муніципального форуму привітання  Його зачитав Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.

Вітальне слово від Голови Верховної Ради України А.Парубія виголосила народний депутат України Оксана Продан.

Віце-прем’єр-міністр України – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко зачитав вітальне слово від Прем’єр-Міністра України Володимира Гройсмана.

Віце-прем’єр-міністр у виступі  сказав, що в Україні щороку зростають обсяги залишків коштів місцевих бюджетів на казначейських і депозитних рахунках. Станом на 1 січня 2016-го вони складали 31 млрд гривень, на 1 січня 2017 року – 49 млрд. Органам місцевого самоврядування буде складно пояснювати свою позицію, якщо 1 січня 2018-го знову зростуть ці залишки, приміром, до 55 млрд чи більше. Кошти, спрямовані місцевим бюджетам, повинні підвищувати якість життя громадян України. За його словам, ситуація з неефективним використанням цих коштів б’є насамперед по інтересам розвитку малих міст, де їх бракує. «Пропоную, з огляду на проблеми в малих містах з водопостачанням, централізованим опаленням, ЖКГ спільно розробити програму розвитку малих міст із залученням державної підтримки. Можемо спрямувати ці кошти на підтримку міст, яким не вистачає власних надходжень. Адже ДФРР не завжди враховує питання малих міст. Хоча попередньо наш підхід був у тому, аби в розрізі регіону насамперед надавалася підтримка для інфраструктурного розвитку саме малих міст», - зазначив Геннадій Зубко. Він наголосив, що місцеві бюджети зростають щороку. «Тільки за 8 місяців цього року вони збільшилися на 24 млрд грн порівняно з відповідним періодом минулого року. Маємо розуміти, які джерела цих надходжень, хто тримає кошти на депозитах, а кому їх бракує. Мусимо говорити не тільки про збільшення доходів місцевих бюджетів, але й про допомогу малим містам, про програму розвитку малих міст і селищ», - зауважив урядовець. Він повідомив, що, окрім повноважень, які передаються місцевому самоврядуванню, зростають і місцеві бюджети, зростає державна підтримка. Цього року, порівняно з 2014-м, вона зросла майже у 30 разів і становить майже 15 млрд гривень. За три роки на 100 млрд зросли місцеві бюджети! Їхня частка у зведеному -  майже 50%. Геннадій Зубко також повідомив, що на серпень залишки коштів місцевих бюджетів - 50,6 млрд грн,  на рахунках казначейства – 40 млрд грн, на депозитних - 10,6 млрд грн. Торік на цей період було 33,6 млрд грн. 

       Далі перед учасниками Форуму  виступила Чугуївський міський голова, Голова Комітету Правління АМУ з питань впровадження реформи місцевого самоврядування Галина Мінаєва. Вона, зокрема,  привернула увагу всіх учасників зібрання і гостей до просуванням змін, фундаментальних для місцевого самоврядування. «Продовжується курс на децентралізацію та розвиток місцевого самоврядування. Маємо багато проміжних успіхів та здобутків. Проте рік від попереднього форуму - важко назвати "роком великих успіхів", - сказала міський голова.

Очікуваного нового Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" досі немає - тобто і надалі відкладається осучаснення служби, передачі на рівень місцевого самоврядування додаткових повноважень, визначення механізму встановлення адекватних умов оплати праці. Не прийнято закон про поширення за межі населених пунктів наших повноважень у сфері земельних відносин.

Також Г.Мінаєва зупинилася на проблемах утворення об’єднаних громад навколо міст обласного значення, об'єднання територіальних громад з різних районів.

Завершуючи свій виступ, міський голова наголосила: «Хочу відзначити, що наступний рік буде непростим. Проте незважаючи на велику кількість викликів, які стоять перед нами, я бачу з боку держави багато правильних кроків і велике бажання зробити місцеве самоврядування кращим. Також бачу професійні дії нашої асоціації. І тому зберігаю велику надію на успіх реформи!»

Після перерви робота Дня Діалогу продовжується на трьох панельних дискусіях:

  • Бюджетне забезпечення територіальних громад у 2017 – 2018 роках
  • Ресурсне забезпечення територіальних громад у 2017 – 2018 роках
  • Секторальні реформи: освіта, охорона здоров’я, соціальний захист

Учасники обговорять з представниками Мінрегіону, Мінфіну, МОН, МОЗ, Мінагрополітики, ДАБІ, Держпраці, Держмолодьжитла та інших органів державної  влади, народними депутатами України здобутки, проблеми та виклики децентралізаційної реформи.  На панельних дискусіях обговорюватимуться питання бюджетного та ресурсного забезпечення територіальних громад у 2017 – 2018 роках, а також секторальні реформи у галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту.

 

Панельна дискусія І, під час якої обговорювали бюджетне забезпечення територіальних громад у 2017 – 2018 роках, розпочалася із виступу Тернопільського міського голови, Голови комітету Правління АМУ з питань бюджетної політики Сергія Надала, який окресилив проблемні питання місцевих бюджетів, зокрема, недостатність коштів освітньої та медичної субвенцій, ненадходження акцизного податку з нафтопродуктів, бар’єри щодо надання фінансової допомоги суб’єктам господарювання, недофінансування професійно-технічних навчальних закладів, недостатнє фінансове забезпечення пільг та субсидій по житлово-комунальних послугах, відміна субвенції на пільгове перевезення, питання заборгованості місцевих бюджетів за середньостроковими позиками, загроза втрати додаткових надходжень до місцевих бюджетів від торгівлі тютюновими виробами, проблеми з утриманням бюджетних закладів. 

С.Надал відзначив, що така ситуація може звести нанівець результати децентралізації, тому слід вжити заходи, які вирішать ці проблеми.

Народний депутат Іван Куліченко зазначив, що за останній час Асоціація міст України вийшла на новий рівень: "Позицію Асоціації враховують в органах державної влади, так, як ніколи раніше. Ми тісно співпрацюємо, за що вдячний Голові АМУ та її представникам. Я теж у свій час був головою Асоціації і радий, що зараз її очолює людина зі світовим іменем - Віталій Кличко". Він також наголосив, що державна влдада та мери мають об'єднатися у пошуках шляху вирішення проблем на місцевому рівні: "Позиція мерів грає неабияку роль у прийнятті бюджетних рішень, адже саме на місцях громади розпоряджаються отриманим ресурсом, розбудовують інфраструктуру, піклуються про якісне надання послуг населенню. Однак сьогодні місцеві бюджети стикаються і з багатьма викликами, про які сьогодні вже розказували і пан Зубко, і Голова Асоціації. Ми маємо знайти шлях їх вирішення ще до початку бюджетного процесу на 2018 рік і тільки після цього детально опрацьовувати проект державного бюджету на 2018 рік", - зазначив І.Куліченко.

Народний депутат України, представник Голови АМУ у Верховній Раді Оксана Продан розповіда про законопроекти, які розроблені за участю Асоціації міст України. Всього таких ініціатив сімнадцять. Серед них - законопроект про скасування пайової участі, акцизу на палива та тютюн, проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами та посилення державного контролю за використанням і охороною земель, про внесення змін до Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст обласного значеннята, проект Закону про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо гарантій забезпечення земельними ділянками ветеранів війни, законопроекти, які стосуються Державного бюджету на 2017 рік та інші важливі ініціативи.

На дискусійній панелі також виступив директор департаменту місцевих бюджетів Міністерства фінансів України Євген Кузькін, який розповів про фінансове забезпечення передачі повноважень органам місцевого самоврядування. Він зазначив, що у Державному бюджеті на 2018 рік буде передбачене фінансування усіх об'єднаних територіальних громад, зокрема і тих, де відбудуться вибори до кінця 2017 року.

Голова Державної казначейської служби України Тетяна Слюз порушила питання перерахунку акцизу на пальне для бюджетів місцевого самоврядування, проблему середньострокових позик та зазначила, що є кілька варіантів її вирішення, зокрема, списання і розстрочка та її поступове погашення. Окрім того, вона надала рекомендації для бюджетів ОТГ після об'єднання для їх обслуговування в Держказначействі.

 

Під час ІІ панельної дискусії, учасники обговорили питання ресурсного забезпечення територіальних громад у 2017 –2018 роках.

Модератором виступив Кам’янський міський голова, Голова Комітету Правління Асоціації міст України з питань житлово-комунального господарства Андрій Білоусов. Він зазначив, що однією із найбільш серйозних проблем, які сьогодні створюють труднощі у забезпеченні нормального функціонування ЖКГ є недосконалість законодавства у цій сфері та зволікання із своєчасним прийняттям відповідних рішень парламентом та урядом. «Необхідно зауважити, що така недосконалість полягає у несвоєчасності прийняття підзаконних та інших нормативно-правових актів, прийнятті актів, наслідки реалізації норм яких ускладнюють діяльність органів місцевого самоврядування та підприємств ЖКГ або ставлять інтереси одних суб’єктів господарювання над іншими», - зазначив А. Білоусов.

Заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування та житлово-комунального господарства Альона Бабак звернулася до Асоціації міст України з проханням додати у звернення Асоціації міст України до Верховної ради України ініціативу щодо включення у найкоротші терміни до порядку денного законопроекту про житлово-комунальні послуги. За її словами, це саме той документ, який вирішить усі неузгодженості, що виникають у питаннях управління будинком, споживання житлово-комунальних послуг та нарахування плати за них. «Ми прийняли закон, який стосується комерційного обліку води і тепла, але ми не сказали про те, що якщо стоїть прибудинковий лічильник води і тепла, то це не означає що буде колективна відповідальність за платежі по цьому лічильнику. Саме в законопроекті про житлово-комунальні послуги в новій редакції зазначається, що відповідальність залишається індивідуальна. Не буде такого, що якась квартира не платить, а за неї будуть платити всі інші мешканці багатоквартирного будинку», - зазначила А.Бабак.

Окрім того, вона закликала підтримати законопроект щодо виділення землі, яка входить до прибудинкової території багатоквартирних будинків, а також врахувати особливості виділення землі сільській місевості. Коментуючи свою пропозицію, А.Бабак зазначила, що прибудинкова територія – це також частина від земельного податку. Його сплата може збільшити надходження до бюджетів місцевого самоврядування. «Люди можуть погодитися сплачувати за прибудинкову територію, якщо точно будуть знати, що вона їм належить і тут не буде побудована якась висотка або супермаркет. Тому я прошу вас також включити ці дві ініціативи у звернення до Верховної ради», - зазначила Альона Бабак.

Вона також зауважила, що здивована змінами до Бюджетного кодексу щодо передача пільг на житлово-комунальні послуги місцевим бюджетам. За її словами, необхідно відстоювати у цьому питанні тверду позицію щодо неможливості прийняття такого рішення, адже це – державні соціальні гарантії, які передбачені чинним законодавством.

Виконуючий обов’язки Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Олег Цвях зазначив, що одне з найважливіших питань – передача повноважень по розпорядженню землями державної форми власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів. «На жаль, законопроект №4355, у якому чітк прописана процедура та механізм розпорядження землями державної форми власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів так і не був проголосований у другому читанні. АМУ та Мінрегіон запропонували інший законопроект, який врегульовує це питання, однак, на жаль, він також досі не прийнятий, хоч і зареєстрований у парламенті та чекає на свій розгляд».

Олег Цвях також розказав про те, чим на сьогоднішній день займається Держегокадастр. Це, зокрема, зупинення передачі сільгоспо земель у довгострокову оренду та встановлення орендної плати за землю на рівні не 3, а 8 і більше відсотків.

Під час панельної дискусії III розглядалися секторальні реформи у сфері освіти, охорони здоров’я, соціальному захисті.  

Заступник Міністра освіти і науки України Павло Хобзей нагадав, що нещодавно Верховна Рада прийняла закон «Про освіту» та подякував Асоціації міст України за активну роботу над цим документом. «Там є кілька проблемних питань, і одне з них – рівень заробітної плати», – зазначив він. Павло Хобзей розповів про нову, удосконалену формулу освітньої субвенції на 2018 рік.

Про проблеми сфери охорони здоровя говорив заступник Міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк. Зокрема, йшлося про заборгованість по заробітній платі та шляхи вирішення цієї проблеми. «Цю проблему треба системно вирішувати. Ми очікуємо на прийняття законопроектів, які є необхідними для реформи сфери охорони здоров'я», – зазначив заступник Міністра. За його словами, якщо закон буде прийнято, «у нас змініться фінансування, передусім, первинної медичної допомоги». Павло Ковтонюк розповів про ініціативу, з якою виступив Президент Петро Порошенко, про підтримку медицини на селі. Він зазначив, що вже зареєстрований відповідний законопроект. Заступник Міністра охорони здоров’я детально розповів, яким чином відбуватиметься фінансування медицини, коли будуть прийняті закони про медичну реформу.

Заступник Міністра молоді та спорту України Олександр Ярема розповів про роль молоді в процесі децентралізації. «Головна мета формування молодіжної політики в умовах децентралізації – це створення простору для всебічного розвитку і самореалізації молодих людей», – зазначив він.

Заступник директора департаменту з питань державної служби Державної служби України з питань праці Олена Коновалова звернула увагу на те, що місцева влада може сама збільшити свої надходження шляхом реалізації тих норм, які запроваджені з 1 січня цього року. Зокрема, йшлося про делеговані повноваження місцевого самоврядування з питань забезпечення на відповідних територіях контролю за додержанням законодавства про працю.

Урядова уповноважена з прав осіб з інвалідністю Раїса Панасюк нагадала, що було підписано Меморандум з Асоціацією міст України і вже є результати співпраці. «Представники громадськості з представниками органів місцевого самоврядування разом досліджуватимуть наскільки є доступними їхні громади і що потрібно врахувати, щоб життя в громаді було комфортним, доступним та відповідало європейським стандартам», - зазначила вона. Раїса Панасюк підкреслила, що «ми з вами маємо створити в Україні рівні можливості для кожного».

Голова Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву України Сергій Комнатний розповів, що АМУ та Держмолодьжитло підписали меморандум про співпрацю, який передбачає активне залучення членів Асоціації міст до участі у житлових програмах.« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь