Консультує Міністр юстиції
Порядок приватизаціїквартири! КонсультуєМіністрюстиціїПавло Петренко!
Хтомає право на приватизацію?
ГромадяниУкраїни, якіпостійнопроживають в квартирах (будинках) державного житлового фонду абоперебували на облікупотребуючихполіпшенняжитлових умов до введення в дію Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Право на приватизаціюжитловихприміщень з використаннямжитловихчеківодержуютьгромадяниУкраїни, які на законнихпідставахпроживають у них.
КоженгромадянинУкраїнимає право приватизуватизаймане ним житлобезоплатно в межах номінальноївартостіжитлового чеку або з частковою доплатою один раз.
Якіоб'єкти не підлягають приватизації?
1. квартири-музеї;
2. квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ та організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв;
3. квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, які перебувають в аварійному стані; квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного відселення.
Як можна приватизувати житло?
Приватизація здійснюється шляхом:
• безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю;
• продажу надлишків загальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, що мешкають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов.
Варто додати, що право кожного громадянина України на приватизацію займаного ним житла безоплатно в межах номінальної вартості житлового чека або з частковою доплатою один раз необхіднорозуміти так, що право громадян України на безоплатнуприватизацію державного житлового фонду вважаєтьсяреалізованим один раз, якщо, зокрема, громадянинУкраїниповністювикориставжитловий чек для приватизаціїжитла у державному житловомуфонді, і у йоговласністьбезоплатно передано в однійчикількох квартирах (будинках) загальнуплощу з розрахункусанітарноїнорми 21 квадратний метр загальноїплощі на наймача і кожного члена йогосім'ї та додатково 10 квадратнихметрів на сім’ю.
Кудизвернутися для приватизації?
Приватизація державного житлового фонду здійснюєтьсяуповноваженими на це органами, створенимимісцевою державною адміністрацією, та органами місцевогосамоврядування, державнимипідприємствами, організаціями, установами, у повномугосподарськомувіданніабо оперативному управлінніякихзнаходитьсядержавнийжитловий фонд.
Які потрібно зібрати документи?
1. оформлена заява на приватизацію;
2. копія документа, що посвідчує особу;
3. технічний паспорт на квартиру (будинок), жиле приміщення у гуртожитку;
4. довідка про склад сім'ї та займані приміщення;
5. копія ордера про надання житлової площі (копія договору найму жилого приміщення у гуртожитку);
6. документ, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду (довідка з попередніх місць проживання (після 1992 року) щодо невикористання права на приватизацію державного житлового фонду);
7. копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації;
8. заява – згода тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію.
Кому може бути відмовлено у приватизації?
Згідноіззаконодавствоморганиприватизації, органимісцевогосамоврядування не мають права відмовитимешканцям квартир (будинків), житловихприміщень у гуртожитках у приватизаціїзайманого ними житла, крімвипадків, передбачених законом.
Перелік таких випадківчітковизначений у законодавстві і є вичерпним. До них відносятьсявідсутність у особи права на приватизацію та заборона приватизуватиконкретнеприміщення.
Так у приватизаціїможе бути відмовлено, зокрема, громадянам, які:
-повністювикористалижитлові чеки;
-проживають у приміщенні, яке має статус службового;
-проживають у гуртожиткахменшеніж 5 років, без правовихпідстав;
-проживають у гуртожитках, призначених для тимчасовогопроживання, у зв'язку з навчанням, перенавчаннямчипідвищеннямкваліфікації у навчальних закладах та у зв'язку з роботою (службою) за контрактом;
-мешкають у спеціальнихгуртожитках, призначених для тимчасовогопроживанняосіб, яківідбувалипокарання у видіобмеженняволіабопозбавленняволі і потребуютьполіпшенняжитлових умов або жила площаякихтимчасово заселена, абоякимнемаєможливостіповернутиколишнє жиле приміщення; -потребуютьмедичноїдопомоги у зв'язкуіззахворюванням на туберкульоз;
-проживають у гуртожитках, що мають статус соціальних на день набрання Законом України "Про забезпеченняреалізаціїжитлових прав мешканцівгуртожитків".
Чиможнаоскаржитивідмову?
Спори щодоприватизаціїквартири (будинку), житловогоприміщення в гуртожиткувирішуютьсяв порядку цивільногосудочинства.
Чиможнапродатиабоподаруватиприватизованежитло?
Власникприватизованогожитламає право розпорядитисямайном на свійрозсуд.
Вінможепродати, подарувати, заповісти, здати в оренду, обміняти, закласти, укластибудь-якіінші угоди, які не заборонені законом.
Кудизвертатися, щоботриматидетальнуконсультацію?
Громадянин, якийвиявивбажанняприватизуватизайману ним і членами йогосім'ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальнійквартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхіднуконсультацію.
Підготовку та оформленнядокументів про передачу у власність громадян квартир (будинків), житловихприміщень у гуртожиткахможе бути покладено на спеціальностворюваніорганиприватизації (агентства, бюро, іншіпідприємства).
Додаткововартозвернутиувагу, що за громадянами, які не виявилибажанняприватизуватизаймане ними житло, зберігаєтьсячинний порядок одержання і користуванняжитлом на умовах найму.