ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ інформує
Про фітосанітарний стан посівів сільськогосподарських культур
і плодових насаджень в господарствах області на 10.08.2018 р.
За інформацією управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, агрометеорологічні умови першої декади серпня через випадання опадів були часом несприятливими для вегетації сільськогосподарських культур.
Опади на території області розподілились не рівномірно. Максимальна температура повітря підвищувалась до 27-29°. У найхолодніші ночі температура повітря знижувалась до 14º тепла.
Шкідники і хвороби зернобобових та багаторічних трав
В посівах кукурудзи продовжується пошкодження гусениць стебловим (кукурудзяним) метеликом. На 30(80)% обстежених площ кукурудзи шкідником заселено та пошкоджено 2-8% рослин (Богородчанський, Снятинський район) та 1-2% качанів культури. Із хвороб, в посівах даної культури, рослини уражені гельмінтоспоріозом 2(8), пухирчастою сажкою 2(4) відсотки, в основному в посівах особистих селянських господарствах.
У посівах сої триває розвиток попелиць, клопів, листогризучих совок де пошкоджено 2-4% рослин (Богородчанський, Рогатинський райони). Ентомофаги стримували їх чисельність і шкідливість. Спостерігається ураженість попелиць ентомофторозом. Аскохітоз, септоріоз, пероноспороз, якими скрізь уражено 2-8% рослин, розвиваються переважно за слабкого ступеня. Подальший розвиток хвороб залежатиме від агрометеорологічних умов.
На багаторічних травах шкодять клопи, попелиці, гусениці листогризучих совок. Конюшина та люцерна хворіють на буру плямистість, борошнисту росу.
Шкідники і хвороби технічних культур
В посівах кормових коренеплодів спостерігається шкідливість гусениць капустяної совки, личинок травневих хрущів та медведки. Ураженість рослин церкоспорозом прогресує на кормових та столових буряках. Продовжується ураження рослин фомозом.
Повсюди на рослинах соняшника в допороговій чисельності розвиваються та шкодять геліхризова попелиця, осередково гусениці листогризучих совок. Ними пошкоджено 5-16% рослин. Соняшник хворіє на фомоз, альтернаріоз, якими уражено 4 макс. 8% рослин.
Шкідники картоплі та овочевих культур
В посадках картоплі (пізні сорти) імагом колорадського жука ІІ покоління, в чисельності 2(3) екз. на рослину заселено 5(20) відсотків рослин картоплі. Епіфітотійного розвитку в посадках картоплі набув фітофтороз. Особливо хвороба прогресує в посадках, де не проводився захист рослин.
В посадках капусти хрестоцвітими блішками літнього покоління, заселено та пошкоджено 15 відсотків рослин, чисельність шкідника 1(2) екз. на рослину, пошкодження незначні.
Рослини капусти пошкоджують гусениці білана 2(14), капустяної совки 4, капустяної молі 3(10) відсотків рослин. Так, як літ капустяної совки, біланів був розтягнутим, то в посадках виявляємо гусениць, які живляться і находяться у фазі залялькування, так і спостерігаємо поодинокий літ імаго білана IІІ покоління, капустяної совки ІІ покоління, а також літає капустяна міль. Слизистим бактеріозом уражено 2 відсотки рослин. Найбільшого поширення та розвитку хвороба набуває в Тлумацькому районі. Пероноспороз спостерігається на 10 відсотках рослин, уражені в основному нижні листки.
Посадки помідор уражені фітофторозом, на плодах розвивається верхівкова гниль. Епіфітотійного розвитку в посадках огірків набувають пероноспороз. борошниста роса. Коренеплоди моркви пошкоджують личинки морквяної мухи, мишоподібні гризуни та слимаки.
Шкідники і хвороби плодових культур
Повсюдно в яблуневих садах продовжується розвиток гусениць яблуневої плодожерки, якими пошкоджено 4 (18) відсотків плодів, сливовою плодожеркою пошкоджено 15 відсотків слив. Зерняткові культури скрізь хворіють паршею, борошнистою росою, плоди уражені плодовою гниллю, кісточкові культури уражені клястероспоріозом.
Багатоїдні шкідники
Мишоподібні гризуни. Спостерігається міграція гризунів на стерню озимих культур, в посадки картоплі, буряків де вони виявляються в чисельності 1-2 жилих нори на 1 гектарі.
У господарствах здійснюється постійний фітосанітарний нагляд за посівами сільськогосподарських культур.