Тлумацька міська рада
Івано-Франківський район, Івано-Франківська область

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ інформує

Дата: 21.11.2018 14:04
Кількість переглядів: 550

Як вберегтися від вірусного гепатиту А

Фото без опису

 

Гепатит А  - гостре інфекційне захворювання вірусної етіології, що характеризується ураженням печінки і в більшості випадків проявляється у вигляді жовтяниці та має доброякісний перебіг. Для вірусного гепатиту А характерний підйом  захворюваності в осінньо-зимовий період.

У 2018 році відмічено активізацію епідемічного процесу щодо захворюваності населення на вірусний гепатит А, зокрема, зареєстровано 25 спалахів захворювання на вірусний гепатит А в різних областях України, в Івано – Франківській області відмічається ріст цього захворювання за 10 місяців поточного року на 10,10%.

Джерелом інфекції є хвора людина, а факторами передачі, як при всіх кишкових інфекціях — харчові продукти, що не піддаються термічній обробці, вода, брудні руки. 

Великі спалахи ВГА пов’язані із забрудненням фекаліями водойм, які є джерелом водопостачання, потрапляння стічних вод у водопровідну мережу.

У зв’язку з тим, що переважно захворювання виникає при вживанні недоброякісної питної води, питному режиму необхідно приділяти особливу увагу. Для недопущення забруднення водоносного горизонту та з метою запобіганню виникнення та розповсюдженню вірусного гепатиту А в осінній період, рекомендуємо власникам приватних домоволодінь проводити не менше 2 –х разів на рік  дезінфекцію надвірних туалетів, вигрібних ям, забезпечити своєчасне видалення рідких відходів відповідно до складених договорів, не скидати відходи до не призначених для цього місць, уникати забруднення нечистотами водних об’єктів.

Щоб уникнути захворювання необхідно: ретельно мити руки після відвідування туалету, перед приготуванням та вживанням їжі; не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання; воду з децентралізованих джерел (колодязів, копанок тощо) перед вживанням слід кип’ятити не менше 10 хв.; не вживати продукти, придбані на стихійних ринках; ретельно мити перед вживанням сирі овочі та фрукти кип’яченою водою; розливне молоко треба обов’язково кип’ятити; дотримуватись технологічного (температурного) режиму приготування їжі.

Також  дієвим методом профілактики є проведення вакцинації. Вакцинація проти вірусного гепатиту А не належить до обов’язкових щеплень, але доцільно проводити щеплення групам високого епідемічного ризику, зокрема працівникам водопровідно-каналізаційних підприємств.

 

 

 

 

Гігієнічні вимоги до облаштування та утримання туалетних кімнат в закладах освіти

 

Фото без опису

 

Всі заклади освіти повинні бути забезпечені внутрішніми туалетами з підведенням до умивальників холодної та гарячої протічної води. Перевага надається централізованим каналізаційним мережам.

У випадку неможливості під’єднання до централізованих мереж допускається каналізування на вигріб з наступною викачкою та вивозом нечистот підприємством, з яким укладена угода. Для шкіл у місцевості, де відсутня каналізаційна система, передбачаються теплі туалети, прохід до яких з будівлі школи здійснюється через подвійний тамбур. У сільській місцевості допускається організовувати туалети вигрібного типу окремо від будівлі закладу. Вигріб має бути гідроізольваним, щоб не допускати забруднення грунту та ґрунтових вод нечистотами.

Вигрібна яма не повинна заповнюватись більше ніж на 2/3 його об'єму. Після його випорожнення необхідно здійснювати дезинфекцію зрошуванням 10% розчином хлорного вапна, 5% розчином нейтрального гіпохлориту кальцію.

 

Облаштування та утримання туалетів дошкільних навчальних закладів

Облаштування

Стіни та підлога туалетних кімнат повинні бути обмощені облицювальною плиткою, сантехнічне обладнання повинне бути справне, добре прикріплене, відповідати віку дітей.

У туалетних приміщеннях недоцільно улаштовувати сходинки, пороги або будь-які перепади рівнів підлоги. Ванно-душову кімнату у групах цілодобового перебування дітей у дошкільних навчальних закладах та у дитячих будинках необхідно відокремлювати вологонепроникною перегородкою в окреме приміщення.

Туалетні кімнати групових (житлових) осередків обладнуються вішалками для рушників і предметів особистої гігієни, які мають бути закріплені за кожною дитиною та відповідно промарковані. Для дітей раннього віку можуть використовуватися разові підгузки. Запас підгузків необхідно зберігати у сухому місці.

У туалетних кімнатах або в інших господарських приміщеннях повинні бути господарські шафи для зберігання інвентарю для прибирання, спеціального одягу тощо. У групах для дітей раннього віку встановлюються стелажі для горщиків.

Утримання туалетів дошкільних навчальних закладів

Підлогу, умивальні раковини, ванни, душові піддони, унітази тощо у туалетних кімнатах, ванно-душових, умивальнях необхідно мити 2 рази на день з використанням мийних засобів, з них останній раз після залишення дітьми дошкільного навчального закладу з використанням дезінфекційних засобів.

Прибирання приміщень необхідно здійснювати при відчинених фрамугах, вікнах у спеціальному одязі. Для прибирання туалетів використовують халати темного кольору (які зберігаються на вішалці у туалетних кімнатах). По закінченні прибирання здійснюється ретельне миття рук. Санітарний і спеціальний одяг має бути промаркованим.

Сидіння унітазів щоденно миють теплою мильною водою. Унітази очищуються від сечокислих солей 2 рази на місяць. Підлога у туалетних кімнатах груп дітей раннього віку повинна митися після кожного висаджування дітей на горщики.

Інвентар для миття підлоги туалетів необхідно маркувати та зберігати окремо з унеможливленням доступу до них дітей. По закінченні прибирання інвентар необхідно промити гарячою водою з мийними засобами.

Щоразу після використання горщики миють з мийними засобами з використанням квачів під протічною водою, а при ускладненні епідемічної ситуації - дезінфекційними засобами.

Дезінфекційні засоби, що використовуються у дошкільному навчальному закладі, повинні бути зареєстровані відповідно до вимог «Порядку державної реєстрації (перереєстрації) дезінфекційних засобів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 липня 2006 року № 908. Як дезінфекційні засоби використовуються розчини препаратів з низькою токсичністю. З метою запобігання розкладу активної речовини дезінфекційні засоби повинні зберігатися у затемнених місцях. Мийні і дезінфекційні засоби зберігаються в недоступних для дітей місцях.

Гігієнічні вимоги до обладнання та утримання туалетів  закладів середньої освіти.

Підлога туалетних та умивальних кімнат повинна вистилатися керамічною або мозаїчною шліфованою плиткою. Забороняється використовувати цементні, мармурові або інші подібні матеріали для настилу підлоги усіх приміщень.

Обладнання туалетних і умивальних наступне:

для дівчаток кількість санітарних приладів - 1 унітаз на 30 дівчаток,

для хлопчиків - 1 унітаз і 1 пісуар на 40 хлопчиків;

в умивальних - 1 умивальник на 60 учнів;

туалети і умивальні для викладачів - 1 унітаз і 1 умивальник (окремо для чоловіків і жінок),

кабіна для особистої гігієни жінки - гігієнічний душ, унітаз, умивальник.

При актовому залі слід передбачити два санітарні вузли окремо для чоловіків та жінок, які обладнують унітазом і умивальником.

 Медичний блок повинен мати свій санітарний вузол (унітаз, умивальник).     Туалети і душові (окремо для дівчат та хлопців) при роздягальних спортивних залів обладнують одним унітазом, одним умивальником, двома душовими сітками з установкою відокремлюючої перегородки, ножною ванною, а туалети і душові для персоналу харчоблоку - одним унітазом, одним умивальником, одною душовою сіткою.

У туалетних для дівчаток одна кабіна повинна бути з дверима і замком, інші - з дверима висотою 1 м на відстані від підлоги 0,2 м. Кабіни відгороджують одна від іншої екранами висотою 1,75 м на відстані від підлоги 0,2 м. Розміри кабін (0,8 х 1,0/кв. м). Проміжок між кабінами і протилежною стіною 1,1 м при відсутності пісуарів, а 1,8 м - при їх наявності. Проміжок між кранами умивальників - 0,6 м. Висота установки умивальників над підлогою 0,5 м для учнів перших класів, 0,6 м - для 2-4 класів, 0,7 м - для 5-12 класів. Відстань між умивальниками і протилежною стіною - не менше 1,1м між рядами умивальників - 1,6 м. Душові кабіни слід передбачити розміром (0,95 х 0,95) кв. м.

Туалети для 1-4 класів повинні бути обладнані дитячими унітазами.

У загальних туалетах для учнів (окремо для хлопчиків і дівчаток), які розміщуються на кожному поверсі закладу освіти, слід передбачити універсальну кабіну загального користування для використання її особами з інвалідністю, у тому числі тими, що пересуваються на кріслах колісних, за допомогою милиць чи інших засобів.

Утримання туалетів

Туалетні приміщення прибираються після кожної перерви і щоденно в кінці робочого дня з використанням дезинфікуючих речовин (1% освітленим розчином хлорного вапна).

Надвірні туалети необхідно прибирати перед великою перервою, після неї, після закінчення занять у школі. При цьому дверні ручки слід протирати 2% розчином хлораміну або освітленим розчином хлорного вапна. Дерев'яні частини в середині туалету (підлога) добре зрошують не менше двох разів на день 10-20% хлорно-вапняним молоком після попереднього прибирання.

Двері туалету повинні бути на пружині або блоках і завжди закритими. Дезинфекційні засоби, у тому числі розчини, повинні зберігатися без доступу світла, у недоступних для дітей місцях.

Техперсонал забезпечується спецодягом для прибирання. Технічний інвентар для прибирання повинен бути промаркованим, закріпленим за кожним навчальним та допоміжним приміщенням і зберігатися окремо у спеціально виділених місцях разом із спецодягом. Інвентар для прибирання повинен мати сигнальне червоне маркування та в жодному разі не використовуватися для прибирання інших приміщень.

Прибирання туалетів

Стіни, двері, підвіконня, санітарно-технічне обладнання (раковини, унітази та ін.): обробку проводять способом протирання ганчіркою, змоченою в одному із дезинфікуючих розчинів: 0,5% розчин хлораміну; 0,5% розчин хлорного вапна або іншим розчином дезинфікуючого засобу, який  зареєстрований відповідно до вимог «Порядку державної реєстрації (перереєстрації) дезінфекційних засобів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 липня 2006 року № 908.

Використані квачі, прибиральні матеріали занурити у 1% розчин хлорного вапна - на 30 хв., прополоскати та просушити.

Сховати чисті квачі та прибиральні матеріали у спеціально промаркованій тарі у господарчій шафі.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь