В Україні вшановують 76-ту річницю депортації кримських татар

Дата: 18.05.2020 08:11

18 травня в Україні відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу та вшановують пам'ять жертв депортації кримських татар.

Депортація кримських татар з Криму відбулась 18 - 21 травня 1944 року за наказом Йосифа Сталіна. Корінних мешканців півострова примусово переселяли на віддалені території Радянського союзу – від північного Передуралля до Центральної Азії. За офіційними даними, з Криму депортували близько 200 тисяч кримських татар. Різні дані – від даних НКВС до даних депортованих – свідчать, що від 27% до 46% кримських татар загинули під час депортації або в перші роки після неї.

Повернення кримських татар на рідну землю стало можливим лише з 1989 року. Проте це було важко, адже під час виселення у них конфіскували домівки, землю і все майно, а при поверненні – влада не допомагала та не компенсовувала збитки, завдані під час депортації.

12 листопада 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію геноцидом кримськотатарського народу, а 18 травня оголосила Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Після анексії Кримського півострова Росією у 2014 році тисячі кримських татар знову були змушені залишити рідні домівки через переслідування та репресії з боку російських правоохоронних органів.