Дерев’яні храми Тлумаччини
Дерев'яні храми України – пам’ятки дерев’яної сакральної архітектури в Україні.
В Україні та на її етнічних землях розташовано близько 3000 дерев'яних культових споруд. Більшість збережених на сьогодні дерев'яних церков на території України розташовані в її західній частині, але й на лівому березі Дніпра туристам є на що поглянути. Абсолютна більшість дерев'яних храмів України належать парафіям УПЦ МП та УГКЦ. Дерев'яні церкви в Україні є важливими духовними осередками та унікальними архітектурними пам'ятками.
Отже, продовжуємо наш цикл розповідей про дерев’яні храми Тлумаччини, які укладені у збірник «Дерев’яні храми Тлумаччини».
Церква Різдва Пр. Богородиці 1903 року. Село Вікняни.
Церква в цьому поселенні вперше згадана в документах другої половини XVI ст. В першій половині XVIII ст. збудували попередню до існуючої дерев'яну церкву. Замість неї у 1903 році постала нова церква, також з дерева, яку посвятили наступного року.
Була парафіяльною. У 2003 році святкували 100-ліття з часу будови церкви. Сьогодні в користуванні громади УАП Церкви. Не належить до пам'яток архітектури.
Вікнянську церкву побачите на терасі схилу посеред цвинтаря, на східній околиці села. Утворює в плані хрест з укороченими бічними раменами. При вівтарі є прибудовані дві ризниці. До західної стіни бабинця добудований присінок. Бічний вхід з півдня до нави. По останніх зовнішніх ремонтах тільки стіни під опасаннм церкви зберегли оригінальними, а також вхідні двері - все решту покрито новими матеріалами (фальшбрус, металопрофіль, булат).
Оригінальні ковані хрести з церкви поскладали в кутку між вівтарем і ризницею. На північний захід від церкви збереглася дерев'яна двоярусна не ремонтована дзвіниця.
Для ознайомлення зі збірником «Дерев’яні храми Тлумаччини» у друкованому варіанті можна після закінчення карантину у бібліотеках-філіях Публічної бібліотеки Тлумацької міської ради ОТГ.