Вшанування пам’яті патріота рідної землі!

Дата: 17.08.2020 09:07

Цими вихідними заступник міського голови Тлумацької міської ради Ігор Мандар спільно з Івано-Франківським обласним та міським Братством ОУН-УПА Карпатського краю ім. полковника "Грома", Івано-Франківським обласним об'єднанням "Просвіта" та Івано-Франківським обласним товариством "Меморіал" у лісі с. Остриня Тлумацької ОТГ віддали шану уродженцю с. Назавизів Надвірнянського району - патріоту рідної землі.

72 роки тому від чекістської кулі перестало битись серце командира куреня "Смертоносці" Данила Рудака (псевдо Чорний). Ця сумна подія пам'яті про героя зібрала побратимів та рідних "Чорного" із різних куточків нашої області, а спільна молитва та спогади відновили світлу пам' ять про Данила Рудака. Уславлений курінний "Чорний" (1917-1948), який присвятив своє життя служінню рідному народові, вірив у його кращу долю.

Історична довідка.

Данило Рудак народився у селі Назавизів, нині Надвірнянський район Івано-Франківської області, у сім'ї Данила та Марії Рудак. Він був третьою дитиною у сім'ї, мав старшого брата Михайла та двох сестрер — Євдокию та Параску. Старший брат Михайло був членом ОУНР, загинув у 1945 році в УПА під час бою з нквдистами. Освіта — незакінчена середня. Закінчив механічні курси, професійний водій. Активний член товариства «Просвіта» в селі. Пройшов строкову службу у Польській армії (1938—1939), де отримав звання підстаршини. Член ОУН із 1939 року.

Учасник німецько-польської війни, під час якої потрапив у німецький полон. У 1939—1941 роках перебував за кордоном. Вояк легіону ДУН (04.-10.1941), а відтак 201-го батальйону охоронної поліції «Шуцманшафт» (10.1941-12.1942).

За дорученням ОУНР працює перекладачем української допомогової поліції в Станіславові (1943), де отримав офіцерське звання. Навесні 1944 року разом з іншими поліціянтами переходить в УПА. В УНС з 1943 р. Командир рою розвідників, бунчужний сотні, а відтак — чотовий сотні УПА «Дружинники» куреня «Скажені» (весна-літо 1944). Командир сотні «Дружинники 2» («Звірі»; осінь 1944 — 04.1945), командир куреня «Смертоносці» (04.1945 — осінь 1947). Організаційний референт Тлумацького надрайонного проводу ОУН (осінь 1947 — 08.1948). Данило Рудак загинув 16 серпня 1948 року, натрапивши на засідку чекістсько-військової групи.

Згідно з Наказом Крайового військового штабу УПА-Захід ч. 18 від 1.03.1946 р. хорунжий УПА, командир куреня «Смертоносці» Данило Рудак — «Чорний» нагороджений Бронзовим хрестом бойової заслуги УПА. Наказом Крайового військового штабу УПА-Захід ч. 20 від 15.08.1946 р. сотник УПА, командир куреня УПА «Смертоносці» Данило Рудак — «Чорний» нагороджений Срібним хрестом бойової заслуги УПА 2 класу.