Карантинні допомоги застрахованим особам таФОПам

Дата: 28.12.2020 15:37

З 10 грудня 2020 року набрав чинності Закон № 1071, метою прийняття якого є надання одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам (тобто найманим працівникам і ФОП).

Отримання вказаної допомоги можливе в разі, якщо їх отримувачі відповідатимуть вимогам, визначеним у Законі № 1071.

Розмір такої допомоги становить 8000 грн (ч. 1 ст. 2 Закону № 1071).

Цю допомогу надають особам, а саме:

— працівникам суб’єктів господарювання, роботу яких тимчасово зупинено в період карантину (обмежувальних заходів), у зв’язку із чим працівники втратять частину заробітної плати;

— ФОП у зв’язку із втратою частини доходу, якщо їх економічна діяльність підпадає під обмежувальні протиепідемічні заходи, що призводить до їх тимчасового зупинення.

Які працівники зможуть отримати допомогу.

Для отримання допомоги працівник (застрахована особа) має відповідати вимогам, указаним у п. 1 ч. 2 ст. 2 Закону № 1071:

— на дату звернення за отриманням допомоги він працює у суб’єкта господарювання, який нарахував ЄСВ за ІІІ квартал 2020 року;

— його роботодавцем є суб’єкт, основний вид економічної діяльності якого на 31 жовтня 2020 року входив до Переліку КВЕД;

— він не працює у суб’єкта господарювання за сумісництвом;

— його середня заробітна плата за всі місяці ІІІ кварталу 2020 року не перевищує 30000 грн. на місяць.

Які приватні підприємці зможуть отримати допомогу

Приватний підприємець зможе отримати допомогу, якщо він відповідає вимогам, указаним у п. 2 ч. 2 ст. 2 Закону № 1071:

— його державна реєстрація станом на 10 грудня 2020 року (дата набрання чинності Законом № 1071) становить не менш як три місяці;

— станом на 10 грудня 2020 року він сплатив у 2020 році ЄСВ за себе не менш ніж за три місяці;

— його основний вид економічної діяльності станом на 31 жовтня 2020 року входив до зазначеного вище Переліку КВЕД;

— не є одночасно ФОП і найманим працівником;

— станом на 10 грудня 2020 року його підприємницьку діяльність не припинено за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

Яка процедура отримання допомоги

У п. 5 Порядку № 1233 указано: для отримання допомоги у період до 31 грудня 2020 року включно застрахована особа (ФОП або працівник) має подати заяву про надання одноразової матеріальної допомоги в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Портал «Дія», у т.ч. із використанням мобільного додатка Порталу «Дія». Зрозуміло, що для цього особа має бути зареєстрована на вебпорталі або в мобільному додатку та ідентифікована.

Заява вважається поданою, якщо ідентифікована особа заповнила всі поля форми. У заяві, зокрема, мають бути вказані такі дані:

— прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) особи, її дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера). Ці дані у заяві формуються автоматично;

— адреса місця проживання (формується також автоматично у заяві);

— номер банківського рахунка для виплати допомоги, відкритий на ім’я застрахованої особи, — за стандартом IBAN;

— КВЕД суб’єкта господарювання, у якому застрахована особа працює.

За повідомленням ПФУ, перевірка відповідності основного виду економічної діяльності роботодавця Переліку КВЕД та факту нарахування і сплати ЄСВ здійснюватиметься засобами Порталу «Дія» автоматично під час подання заяви.

Перевірити зарахування стажу (сплату ЄСВ), розмір заробітної плати заявник може за посиланням на вебпорталі Пенсійного фонду України.

Які ризики слід урахувати під час подання заяви

У ч. 6 ст. 2 Закону № 1071 указано, що застраховані особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги. Відповідальність полягає в тому, що особа має повернути суму отриманої допомоги в разі, якщо буде виявлено, що особа надала недостовірну інформацію.