Земельна реформа: що зміниться з 1 липня 2021 року

Дата: 30.04.2021 10:12

Фото без описуВ березні минулого року Верховна Рада України прийняла довгоочікуваний Закон  № 552-IX про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення, який має на меті запустити обіг землі сільськогосподарського призначення в Україні. Закон набирає чинності з 01 липня 2021 року.

Законом передбачено наступні основні строки запуску обігу права власності на сільськогосподарську землю:

• в період з 1 липня до 1 січня 2024 року - між громадянами України, державою, територіальними громадами;
  • з 1 січня 2024 року – за участі юридичних осіб, створених за законодавством України з певними обмеженнями;
  • після схвалення рішення на референдумі – за участі іноземних юридичних осіб та громадян.

Вже з 1 липня 2021 року набере чинності Закон, який має на меті запустити обіг землі сільськогосподарського призначення в Україні. Проте, з цього дня ще не кожен охочий зможе придбати ділянку. Лише українці як фізичні особи, і лише до 100 га в одні руки. Переважне право на придбання надаватиметься тим, хто орендує землю з 2010 року. При цьому ціна на земельні ділянки до 2030 року не може бути нижчою нормативної грошової оцінки.

А вже починаючи із січня 2024 року купувати землю зможуть і компанії, але не більше ніж 10 000 га.

Банк може отримати землю у власність лише як заставне майно і повинен продати за два роки.

Які особливості купівлі-продажу сільськогосподарської землі?????

Перевірка покупця нотаріусом.

Покупця будуть перевіряти на предмет можливості придбання ним землі в певних розмірах.

Перевірка проводиться з використанням відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Якщо за результатами перевірки буде виявлено невідповідність таким вимогам – нотаріус відмовлятиме у посвідченні угоди.

А ще набувача або власника земельної ділянки перевірятимуть за суб’єктними ознаками, оскільки визначається перелік осіб, яким за будь-яких умов забороняється набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

Безготівковість.

Розрахунки, пов’язані зі сплатою ціни сільськогосподарських земельних ділянок за цивільно-правовими угодами, провадяться у безготівковій формі. Для цього покупцеві потрібно відкрити рахунок у банківській установі.

Звідки гроші?

Джерела походження коштів для купівлі земельної ділянки повинні бути документально підтверджені.

При відкритті ринку землі буде ?заборонено:

продаж землі іноземцям до рішення референдуму;

продавати державні та комунальні землі;

продавати землю, що розташована ближче ніж 50 км до держкордону;

продавати землю росіянам та представникам терористів;

продавати землю компаніям-офшорам.