АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ НЕПОВНОЛІТНІХ

Дата: 25.05.2021 17:26

Фото без описуОсновним нормативно-правовим актом, який передбачає адміністративну відповідальність неповнолітніх, є Кодекс України про адміністративні правопорушення.

Особи, які на момент вчинення адміністративного правопорушення досягли 16-річного віку, підлягають адміністративній відповідальності.

Зокрема, чинним законодавством України передбачена відповідальність за вчинення правопорушень неповнолітніми у віці від 14-ти до 16-ти років, яка покладається на законних представників у вигляді штрафу.

До неповнолітніх віком 16-18 років, які скоїли адміністративні проступки, можуть бути застосовані заходи впливу або адміністративні стягнення.

ЗАХОДИ ВПЛИВУ

Адміністративні заходи впливу мають профілактичний характер, та застосовуються до правопорушників, якщо орган адміністративної юрисдикції дійде висновку, що виправлення неповнолітнього можливе без застосування суворішого адміністративного стягнення.

• зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого;
  • попередження;
  • догана або сувора догана;
  • передання неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному чи трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.

АДМІНІСТРАТИВНІ СТЯГНЕННЯ

У разі вчинення особами віком 16-18 років окремих адміністративних правопорушень, що за змістом мають небезпечний характер і вимагають особливої реакції держави, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах, та до них можуть бути застосовані такі адміністративні стягнення:

- попередження;

- штраф;

- штрафні бали;

- оплатне вилучення предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення;

- конфіскація: предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення; грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення;

- позбавлення спеціального права, наданого даному громадянинові (права керування транспортними засобами, права полювання);

- позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю;

- громадські роботи;

- виправні роботи;

- арешт з утриманням на гауптвахті.

АДМІНІСТРАТИВНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ, ДО ЯКИХ ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ АДМІНІСТРАТИВНІ СТЯГНЕННЯ:

• незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах (ст. 44 КУпАП);
  • дрібне викрадання чужого майна (ст. 51 КУпАП);
  • порушення правил дорожнього руху (ст. 121-127, ч. 1 і 2 ст. 130 КУпАП);
  • пошкодження автомобільних доріг, вулиць, дорожніх споруд, залізничних переїздів і технічних засобів регулювання дорожнього руху, створення перешкод для руху та невжиття необхідних заходів щодо їх усунення (ст. 139);
  • дрібне хуліганство (ст. 173 КУпАП);
  • стрільба з вогнепальної, холодної метальної чи пневматичної зброї, пристроїв для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, в населених пунктах і в не відведених для цього місцях або з порушенням установленого порядку (ст. 174 КУпАП);
  • злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, військовослужбовця (ст. 185 КУпАП);
  • порушення правил дозвільної системи щодо вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї та бойових припасів (ст. 190-195 КУпАП).

Скоєння адміністративного проступку неповнолітнім є обставиною, що пом’якшує відповідальність.

ПОРАДИ ПІДЛІТКАМ, У РАЗІ ЗАТРИМАННЯ ПОЛІЦІЄЮ

-не чинити опір, намагатися поводити себе врівноважено;

-повідомити працівникам поліції, що ви є неповнолітній;

-запитайте про причину затримання;

-вимагати негайно повідомити батьків чи родичів про затримання.

Важливо! Працівники поліції мають право допитувати неповнолітнього тільки у присутності їхніх законних представників (батьків, усиновлювачів, піклувальників та інших)