Закону України «Про безоплатну правову допомогу» – 10 років!
З метою реалізації положень статті 59 Конституції України про право кожного на професійну правничу допомогу, і, зокрема, на безоплатну, у випадках, передбачених законом, Верховною Радою України 2 червня 2011 року прийнято Закон України «Про безоплатну правову допомогу».
Зазначений Закон став початком для практичної реалізації конституційної норми щодо надання БПД допомоги шляхом створення реальних механізмів її отримання, а головною установою, котра мала відповідати за забезпечення функціонування ефективної системи безоплатної правової допомоги, її доступності та якості, став Координаційний центр з надання правової допомоги, який належить до сфери управління Міністерства юстиції України.
Перші зміни до профільного Закону
Перші зміни були викликані прийняттям нового Кримінального процесуального кодексу України і Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту». Вони враховували нові конструкції юридичних формулювань і, водночас, розширювали коло отримувачів, а саме включали осіб, які потребували додаткового захисту.
Варто зазначити, що відповідно до прикінцевих та перехідних положень, реалізація законодавчих норм мала відбуватися поетапно, з послідовним формуванням нормативно-правової бази діяльності створених структур, запровадженням системи контролю якості наданих послуг, фінансовим забезпеченням та поступовим розширенням як інфраструктури, так і категорії отримувачів БВПД. Це було обумовлено існуючою практикою застосування Європейським судом з прав людини статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка визначала пріоритетність надання безоплатної допомоги в залежності від тяжкості обвинувачення та суворості можливого покарання, складності обставин справи і скрутних життєвих обставин, в яких опинилась особа.
Власне з цієї причини новостворені регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги (РЦ), які запрацювали з 1 січня 2013 року, мали забезпечити надання такої допомоги особам в кримінальному провадженні.
В подальшому передбачалось розширення структури, а саме: створення місцевих центрів (МЦ), котрі з врахуванням внесених змін, починаючи з 1 січня 2015 року мали забезпечити надання БВПД решті категоріям осіб у цивільному та адміністративному процесах.
А вже з 1 вересня 2016 року система БПД збільшила точки доступу: в районних центрах та малих містах України запрацювали віддалені структурні підрозділи МЦ – Бюро правової допомоги. Це був ще один крок Держави з наближення послуги до простої людини.
Відділ «Тлумацьке бюро правової допомоги»