Поновлення строку для прийняття спадщини

Дата: 27.09.2021 15:45

#консультаціяБПД

Поновлення пропущеного строку для прийняття спадщини є актуальним питанням для багатьох громадян, які з різних підстав не змогли вчасно звернутись до нотаріуса. Про причини які є поважними та куди звертатися для його поновлення розповідає фахівчиня Яремчанського бюро правової допомоги – Вікторія Личковська Viktoria Lychkovska.

Цивільним кодексом України https://bit.ly/3u768dm, а саме ч. 1 ст. 1270, встановлено загальний строк для прийняття спадщини, який становить 6 місяців, і починає вираховуватися з дня смерті спадкодавця або з дня, з якого він був оголошений померлим.

Якщо особа на час смерті спадкодавця постійно проживала разом із ним, вона автоматично вважається такою, що прийняла спадщину.

Що робити коли строк пропущений

В ст. 1272 Цивільного кодексу України вказано, що якщо спадкоємець протягом встановленого строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. У разі пропущення шестимісячного строку для прийняття спадщини може бути встановлено додатковий строк для її прийняття за письмовою згодою інших спадкоємців або на підставі судового рішення.

Як відбувається поновлення строку для прийняття спадщини через суд

По-перше, спадкоємцю потрібно звернутися до нотаріуса та отримати від нього постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій.

Наступним кроком є подання позовної заяви до суду із відповідною вимогою.

Позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини пред’являється за місцем знаходження нерухомого майна або основної його частини.

Перелік документів, які необхідно додати до позовної заяви

• свідоцтво про смерть спадкодавця;

• документи, що підтверджують родинні відносини спадкоємця та спадкодавця;

• постанова про відмову у вчиненні нотаріальних дій.

Слід звернути увагу на те, що для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини позивачеві необхідно довести поважність причин його пропуску.

Які причини для пропуску строку для прийняття спадщини визнаються поважними

• тривала хвороба;

• перебування тривалий час за кордоном;

• відбування покарання в місцях позбавлення волі;

• перебування на строковій військовій службі в Збройних Силах України;

• необізнаність спадкоємця про наявність заповіту;

• якщо постійне місце проживання спадкоємця знаходиться далеко від місця спадкового майна;

• тощо.

Які докази необхідно подати до суду

• довідки медичних установ;

• довідки про перебування у відрядженні чи за межами України;

• інші довідки, акти та повідомлення, які містять інформацію про обставини, що перешкоджають своєчасному зверненню спадкоємця до нотаріуса.

Варто зазначити, що відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування» повторне визначення судом додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини одним і тим же спадкоємцем законодавством не передбачено. Це означає, якщо спадкоємець якому надали додатковий строк для прийняття спадщини не скористався ним, то в майбутньому він не зможе вимагати додаткового періоду для повторного прийняття спадщини.

Отримати безоплатну правову допомогу можна у відділі «Яремчанське бюро правової допомоги» Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Яремче, вул. Курортна, 4/2; тел.(03434) 2-11-88, (097) 059-03-75.

Також детальну інформацію щодо отримання безоплатної правової допомоги можна дізнатися, зателефонувавши за номером «гарячої лінії» системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів).

#БПД #ПравоваДопомога #LegalAid