Стан сільського господарства Івано-Франківщини

Дата: 18.11.2021 15:22

Головне управління статистики інформує. Сільськогосподарська галузь є однією з пріоритетних сфер розвитку економіки області, де  виробляється понад 12% валової доданої вартості, здійснює діяльність 1,4 тис. суб’єктів господарювання, працює близько 28% зайнятого населення регіону.

Протягом останніх років спостерігається зростання обсягу виробництва сільськогос­подарської продукції в області, який у 2020р. склав 13767,3 млн.грн  (у постійних цінах 2016р.), що більше на 3,5%, ніж у 2019р. та на 34% порівняно з 2010р.

У виробництві продукції сільського господарства традиційно  переважає продукція рослинництва: близько 60% загального обсягу. Станом на 1 жовтня 2021р. господарствами усіх категорій отримано кращий, ніж на відповідну дату торік  урожай ріпаку озимого та кользи, сої, соняшнику, картоплі, культур овочевих відкритого ґрунту, культур плодових та ягідних, менше зібрано культур зернових та зернобобових.

Вищою порівняно з середнім показником по Україні є урожайність більшості сільськогосподарських культур. За урожайністю соняшнику область посіла 1 місце серед регіонів держави, ріпаку озимого та кользи – 3, сої – 8, культур зернових та зернобобових – 9, картоплі – 12.

У галузі тваринництва усіма категоріями господарств за січень–вересень 2021р. реалізовано на забій 91,3 тис.т сільськогосподарських тварин (у живій масі), що порівняно з аналогічним періодом 2020р. на 3,6% більше, вироблено 301,3 тис.т молока (на 3,9% менше) та одержано 233,8 млн.шт яєць (на 49,5% менше).

Вагома роль у розвитку аграрного сектору відводиться підприємствам, які є основними виробниками товарної продукції. Протягом останніх десяти років спостерігається поступове зростання їх частки у виробництві продукції сільського господарства, зокрема з 24% у 2010р. до 41,6% у 2020р.  У підприємствах зосереджено 47,8% посівних площ культур сільськогосподарських, утримується понад дві третини загальної кількості свиней. За 9 місяців 2021р. ними вироблено 31% продукції сільського господарства області, зокрема 40,5% загальнообласних обсягів виробництва культур зернових і зернобобових, усі обсяги ріпаку озимого та кользи, майже усі – соняшнику та сої, 57% – м’яса.

У  підприємства  сільського  господарства у  2020р. спрямовано  584,3 млн.грн капітальних інвестицій, або 9,2% загальнообласних обсягів,  у І півріччі 2021р. – 97,4 млн.грн (2,8%).

Обсяги експорту продуктів рослинного та тваринного походження у 2020р. склали 103,4 млн.дол. США, або 13,6% загальнообласних обсягів, у  січні–вересні  2021р. – 45,9 млн.дол. США (5,6%).

Середньомісячна заробітна плата штатних працівників сільського господарства у січні–вересні 2021р. становила 16004 грн, що на  35,8% більше, ніж в середньому по області та на 43,1% перевищує рівень оплати праці в галузі по державі.

Довідково: День працівників сільського господарства  відзначається  згідно з Указом Президента України №428/93 від 07 жовтня 1993р. щорічно у третю неділю листопада.