ХОЛЕРА
У зв’язку з повномасштабною війною на території України в умовах зруйнованої інфраструктури і відсутності доступу до чистої питної води та настанням сезонного зростання температури навколишнього середовища зростає ризик поширення особливо небезпечних хвороб, в тому числі і холери. Працівниками Івано-Франківського районного відділу з метою забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, керуючись наказом МОЗ від 30 травня 1997 року №167 «Про удосконалення протихолерних заходів в Україні», посилено епідеміологічний нагляд за ОНІ.
Холера — це гостра діарейна інфекція, що виникає при вживанні харчових продуктів або води, заражених бактерією Vibrio cholerae. Холера передається фекально-оральним шляхом від людини до людини, частіше при вживанні забрудненої води, овочів, фруктів, при купанні, а також через їжу і при побутових контактах. Без належного лікування може призвести до смерті.
Хвороба, зазвичай, починається гостро і призводить до різкого зневоднення організму. Джерелом збудника інфекції є людина – хворий або носій вібріонів.
Холерний вібріон може зберігати життєздатність у воді протягом тривалого часу, у харчових продуктах при кімнатній температурі протягом 2-5 днів, на поверхні плодів і овочів в умовах сонячного освітлення впродовж 8 годин, при низьких температурах та у морській воді — 2 тижнів і більше, у кишечнику окремих річкових та морських тварин — декількох місяців. Під час кип’ятіння холерний вібріон гине протягом хвилини, є малостійким до висушування, до прямого сонячного опромінення, є надзвичайно чутливим до дії звичайних дезінфектантів.
Характерні симптоми холери:
- Діарея та часті походи в туалет від 10 разів на добу, що призводить до зневоднення та згущення крові.
- Судоми м'язів, які з'являються через втрату мікроелементів після зневоднення.
- Різка зміна рис обличчя: западання очей, посиніння губ і вушних раковин.
- Холодна шкіра при нормальній або навіть заниженій температурі тіла.
- Погіршення стану шкіри, що супроводжується втратою пружності, вона легко збирається в складки та довго розправляється, а руки та ноги стають зморшкуваті.
- Задишка та різка слабкість.
При ранній діагностиці і правильному лікуванні холера виліковна. При перших симптомах слід негайно звернутися до лікаря!
Профілактика холери
Щоб уникнути захворювання, дотримуйтесь простих правил:
- Не купуйте продукти харчування, зокрема – рибу, у місцях стихійної торгівлі;
- Не купайтеся і не ловіть рибу у забруднених водоймах;
- Дотримуйтеся особистої гігієни, ретельно мийте руки перед тим, як брати чи готувати їжу, після відвідування туалету;
- Використовуйте чисту воду;
- Мийте овочі і фрукти перед вживанням;
- Ретельно готуйте їжу, проварюйте чи просмажуйте продукти харчування перед вживанням.
- Кип’ятіння вбиває холерні вібріони вже через 1 хвилину.
- При своєчасно розпочатому лікуванні нетяжка форма холери закінчується повним одужанням. За відсутності ефективної терапії протягом 2-3 днів, в хворого може розвинутись кома, можливі летальні наслідки.
Лікар-епідеміолог відділення епідеміологічного нагляду
(спостереження )та профілактики інфекційних захворювань
Івано-Франківського районного відділу ДУ «ІФ ОЦКПХ МОЗ»
Л.В.Онуфрейчук