Тлумацька міська рада
Івано-Франківський район, Івано-Франківська область

Система захисту овочевих культур від шкідників та хворіб

Дата: 07.06.2022 11:24
Кількість переглядів: 161

 

Фото без описуЦьогорічні погодньо – кліматичні умови сприяють інтенсивному розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур. Зупинимось на основних шкідливих обєктах овочевих культур, які ми вирощуємо на своїх присадибних ділянках та в селянсько-фермерських гоподарствах.

Недобір урожаю овочів внаслідок ураження їх хворобами, пошкоджень шкідниками і засміченості полів бур'янами становить в середньому 25-50%, а іноді - повна загибель рослин. Тому в любому випадку посіви овочевих культур потребують постійного обстеження, догляду та захисту від шкідливих організмів. Інтегрована система захисту овочевих культур від шкідливих організмів включає комплекс профілактичних, агротехнічних, біологічних і хімічних заходів. До комплексу профілактичних та агротехнічних заходів слід віднести прополка, просапка та міжрядне рихлення посівів, адже бур’яни в посівах створюють сприятливі умови для розвитку  шкідників та хворіб. При цьогорічних погодніх умовах важко зберегти врожай городніх культур без застосування хімічних методів боротьби.  

Картоплю, помідори, в червні продовжуватиме масово заселяти та наносити шкоду колорадський жук, відбуватиметься живлення личинок. За масової появи личинок першого — другого віків чисельністю 10-20 екз. на кущ картоплі за 8-10 % заселення необхідно провести боротьбу з ними дозволеними до використання препаратами. На посівах буряків спостерігається заселення та шкодочинність рослин листковою попелицею.

На капусті повсюдно розвиватимуться і шкодитимуть гусениці біланів, молі, совок, попелиця та капустяна білокрилка. Захист капустяних рослин доцільно проводити за чисельності гусениць совок 1-3 екз. на рослину ранньої капусти чи 5 і більше пізньої капусти за 5 % і більше заселених рослин; молі, біланів 2-5 екз. на 10 % заселених рослин.            Рослинам цибулі суттєвої шкоди завдаватимуть личинки цибулевої мухи, цибулевий прихованохоботник.     На огірках шкоду будуть завдавати кліщі, клопи, попелиці, трипси.

Умови високої (понад 87 %) відносної вологості й оптимальної (20-22 С) температури сприятимуть інтенсивному розвитку та розповсюдженню фітофторозу, альтернаріозу картоплі, помідорів, бактеріозу, пероноспорозу огірків, пероноспорозу цибулі.

Від хвороб картоплю захищають профілактично у фазі бутонізації-цвітіння, томати — за появи плям фітофторозу.

Для хімічного захисту культурних рослин застосовують  один із препаратів дозволених для використання в Україні відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні».

Масово шкодить розсаді та овочам у парниках, теплицях та відкритому грунті капустянка звичайна, або медведка. Прокладаючи підземні ходи, вона виїдає насіння, пізніше підгризає корінці рослин. Повний цикл розвитку триває два роки. Масова поява у поверхневому горизонті та пошкодження рослин відбувається у третій декаді квітня — на початку травня, при прогріванні грунту до 12-15 °C. Самки відкладають яйця у 2-3 декаді травня, розміщуючи їх в гнізді на глибині 5-12 см. Масовий вихід личинок відбувається у червні-липні.

  •  В разі загрози пошкодження розсади овочевих культур медведкою, коріння розсади перед висадкою в грунт витримати в суспензії актари (1,5-2 гр. розчинених в 10 л води). Якщо не провели замочування розсади, то можна провести полив цим розчином.
  • Застосовують приманки з інсектицидів. На 1 кг. відвареної кукурудзи або пшениці додають до 30 мл. нерафінованої олії та 3 упаковки по 1,4 г препарату Актара в.г., приманку заробляють у грунт на глибину 2-3 см. 
  • Відлякують шкідника розставлені на ділянках на відстані 1,5 м зелені хвойні гілки, які час від часу замінюють на свіжі, а також посіяні або висаджені чорнобривці, контакту з якими медведка уникає .

З хімічних препаратів є готові приманки такі як АнтиМедведка. Затравлені грядки необхідно ізолювати від свійської птиці.

Отже для збереження врожаю овочевих культур від шкодочинності шкідливих об’єктів керівникам сільськогосподарських підприємств та землевласникам рекомендуємо систематично проводити обстеження посівів овочевих культур на предмет заселення їх шкідниками та ураження хворобами і при необхідності своєчасно провести комплекс заходів по захисту посівів від шкідливих об’єктів.

 Під час проведення хімічного захисту рослин необхідно суворо дотримуватись регламентів і санітарних норм та правил при застосуванні пестицидів.

 

Державний фітосанітарний

інспектор І. Збіглей

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь