Гостра інфекційна діарея
Гостра діарея є дуже поширеним явищем : щороку, в середньому, кожна людина має один епізод гострої діареї. Більшість з цих епізодів є короткими, тривалістю менше 24 годин.
Станом на 01.08.2022 року у відділення епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань надійшли 34 екстрені повідомлення про випадки захворювання на гострі кишкові інфекції, з них 8 випадків сальмонельозу. Найвища захворюваність на кишкові інфекції спостерігається серед дитячого населення.
Задля попередження розвитку гострих кишкових інфекцій в тому числі особливо небезпечних інфекцій, таких як Холера, НАГАДУЄМО:
- Діарея проявляється раптовою зміною частоти випорожнень та їх консистенції, тобто, Ви маєте діарею, якщо наявні рідкі випорожнення 3 або більше разів на день.
- Якщо тривалість діареї менша ніж 2 тижні, то йдеться про гостру діарею. У більшості випадків гостра діарея виникає раптово.
- Більшість випадків гострої діареї виникає в результаті дії інфекційних факторів: вірусів, бактерій (збудники холери, шигельозу, сальмонельозу, ешерихіозу та інші) або паразитів.
- Джерелом інфекції є хвора людина або носій, який виділяє збудників у навколишнє середовище з випорожненнями або блювотними масами. Значну роль у поширенні інфекцій відіграють хворі зі стертими формами, у яких діагноз не був встановлений. Залишаючись в колективах, вони сприяють поширенню інфекції серед оточуючих.
- Зараження відбувається аліментарним шляхом (при вживанні їжі або води, що містить збудника захворювання), при деяких вірусних інфекціях можливий повітряно-крапельний механізм передачі. Діти молодшого віку частіше заражаються контактно-побутовим шляхом, так як у них ще не достатньо розвинені гігієнічні навички.
! Симптоми, при яких потрібно негайно звернутися за медичною допомогою:
- ранній і дошкільний вік дитини (небезпека швидкої дегідратації);
- особи похилого віку (старше 65 років);
- часті рідкі випорожнення більше 5 раз на добу у дорослого;
- багаторазова блювота;
- висока температура з діареєю і блювотою;
- кров у випорожненнях;
- переймоподібні болі в животі будь-якої локалізації.
Основними заходами профілактики гострої інфекційної діареї є неспецифічні, такі як:
- дотримання індивідуальних гігієнічних заходів;
- вживання перевареної або бутильованої води;
- миття рук після туалету;
- відмова від вживання сирих яєць (навіть зібраних від власних же птахів);
- достатня термічна обробка м’яса;
- детальний перегляд термінів придатності продуктів, які ви збираєтеся придбати;
- миття овочів, ягід, зелені, фруктів перед вживанням;
- зберігання готової продукції в холодильнику;
- підтримка достатніх санітарних умов в будинку/квартирі;
Правила профілактики можуть здатися занадто очевидними, тим не менш, вони надзвичайно важливі заради збереження ВАШОГО ЗДОРОВ'Я. Також працівниками відділення протягом липня місяця були забрані проби для дослідження води на наявність збудника холери у водоймах м. Івано-Франківська (міське озеро, річки Бистриця Надвірнянська та Солотвинська), для моніторингу стану водойм та попередження розвитку спалаху.
Підготував лікар-епідеміолог
Відділення епідеміологічного нагляду (спостереження)
та профілактики інфекційних захворювань
Олег ЮРЧИШИН