Тлумацька міська рада
Івано-Франківський район, Івано-Франківська область

Всесвітній день москіта – 20 серпня

Дата: 18.08.2022 09:53
Кількість переглядів: 314

Фото без описуЩорічно Всесвітній день москіта відзначається 20 серпня, ініціатором якого є сер Рональд Росса, індійський лікар і паразитолог шотландського походження, який відкрив переносника малярії – комарів роду Anopheles.

#Москіти з’явились на Землі майже 175 мільйонів років тому. Відомо понад 3000 видів москітів, що живуть в арктичній тундрі і в тропічних лісах. Приблизно 90 з них зустрічаються на території нашої країни. Головною небезпекою москітів є ті збудники інфекційних та паразитарних захворювань, які ці комахи передають людині під час укусу.

До вивчення причини малярії Р. Росса спонукало поширення цієї хвороби в Індії, де він працював і проводив свої дослідження. У 1897 році вчений експериментально довів, що малярія передається саме при укусах комарів. За це відкриття в 1902 році Росс став лауреатом Нобелівської премії з фізіології і медицини і на згадку про це запропонував щорічно відзначати Всесвітній день москіта.

Основне завдання цього дня – підвищити обізнаність громадськості про малярію, методи її профілактики та інші хвороби, переносниками яких є москіти та комарі. Щорічно в світі реєструється 350-500 мільйонів випадків зараження малярією, з них до 3 мільйонів закінчуються летально. Заходи, присвячені Всесвітньому дню москіта щорічно організовує Лондонська школа гігієни і тропічної медицини і цій традиції вже майже 90 років.

 

Хвороби, які переносять москіти:

Малярія. Основним клінічним проявом малярії є напади гарячки, які являють собою періодичне підвищення температури тіла до високих цифр із ознобом, жаром та надмірним потовиділенням. На початку гарячки на тлі різкого підвищення температури тіла до 39-41 C виникає сильний озноб, який вже через годину змінюється на жар. Гарячка та відчуття жару утримуються до 12 год, після чого температура тіла різко, за годину-дві, знижується до норми, що супроводжується рясним потовиділенням. Уже після першого нападу гарячки збільшується печінка та селезінка, виникає і поступово наростає анемія. Зазвичай без лікування у гострій фазі малярії виникає 10-14 нападів гарячки, які знову повторюються через 2,5-3 місяці.

На сьогодні показник смертності від малярії є одним із найвищих серед інфекційної патології.

 За даними Центру громадського здоров’я за 6 місяців 2022 р. в Україні зареєстровано 2 випадки захворювання на малярію.

 Якщо ви вирушаєте в країну, де захворюваність на малярію поширена та є високий ризик заразитись цією недугою, то варто заздалегідь проконсультуватись зі своїм сімейним лікарем стосовно хіміопрофілактики. Основним заходом профілактики малярії безпосередньо в ендемічному регіоні є запобігання укусам комарів (обробка приміщень інсектицидами, використання антимоскітних сіток на дверних та віконних рамах, просочування одягу та нанесення на шкіру засобів, які відлякують комарів). Особам, у яких підвищилася температура тіла після повернення із ендемічного щодо малярії регіону, необхідно негайно звернутися до лікаря!

 

Лихоманка паппатачі  – це гостре арбовірусне, антропонозне, трансмісивне ендемічне захворювання, яке переносять саме москіти. Характерними є короткочасна (триденна) гарячка, генералізований м’язовий біль, кон’юнктивіт, ураження ЦНС. У XIX ст. хвороба часто вражала солдат і була об’єктом дослідження саме військових лікарів. Оскільки описувалася різними дослідниками, тому спершу мала різні назви – «середземноморська гарячка», «епідемічний гастроентерит», «собача хвороба», «хвороба акліматизації», доки у 1886 р. військовий лікар А. Пікне об’єднав їх в одну самостійну нозологічну форму. У 1905 р. австрійський мікробіолог С. Тауссіг довів взаємозв’язок з укусами москітів, а згодом експериментально на волонтерах довів, що хвороба має вірусну природу та передається саме через укуси москітів.

Поширеність лихоманки паппатачі в південних регіонах України незначна, хоча не виключено, що вона зустрічається значно частіше, ніж її реєструють, тому що там є всі умови для перебування москітів.

 

Не нехтуйте правилами та бережіть себе!

 

Підготували лікарі-епідеміологи

Відділення епідеміологічного нагляду (спостереження)

та профілактики інфекційних захворювань

Олег ЮРЧИШИН та Ольга КУБРАК


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь