Тлумацька міська рада
Івано-Франківський район, Івано-Франківська область

4 Вересня - Всесвітній день сексуального здоров’я

Дата: 02.09.2022 09:56
Кількість переглядів: 203

Фото без описуЩорічно 4 вересня, починаючи з 2010 року, відзначається Всесвітній День Сексуального Здоров'я (WSHD), щоб привернути увагу громадськості та сприяти більшому розумінню важливості питання сексуального здоров'я населення. Ініціатором проведення дня є Всесвітня асоціація сексуального здоров'я (World Association for Sexual Health).

У 1977 році на нараді експертів Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) було прийнято наступне визначення: сексуальне здоров'я - це комплекс соматичних, емоційних, інтелектуальних і соціальних аспектів життя людини, котрі позитивно збагачують особистість, підвищують комунікабельність людини і його здатність до любові. Передумовою для гарного сексуального здоров'я є позитивне і шанобливе ставлення до сексуальності і сексуальних відносин, а також можливість приємного та безпечного сексуального досвіду, вільного від примусу, дискримінації та насильства.

Оскільки продовження роду є лише частиною сексуальності, репродуктивне здоров'я (стан репродуктивної системи і процеси, пов'язані з фізичним, розумовим і соціальним благополуччям, а не тільки відсутність хвороби або дисфункції) є частиною сексуального здоров'я, пов'язаного в першу чергу з безпечною вагітністю, пологами і здоровою дитиною.

Збереження сексуального і репродуктивного здоров'я підлітків і молоді має велике соціальне значення. Стан репродуктивного здоров'я сьогоднішніх дітей і підлітків безпосередньо впливатиме на демографічні процеси наступних 10-15 років.

Ефективні методи запобігання захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ) та на що потрібно звернути увагу при інфікуванні.

Понад 30 різних бактерій, вірусів і паразитів можуть передаватися статевим шляхом. Чотири з цих восьми інфекцій — сифіліс, гонорея, хламідіоз і трихомоніаз — виліковні. Інші чотири інфекції є вірусними й не лікуються — гепатит В, вірус простого герпесу, ВІЛ і вірус папіломи людини (ВПЛ), їхні симптоми можна лише пом’якшити за допомогою терапії. Проте від гепатиту В і ВПЛ є щеплення.

Основний спосіб передачі ЗПСШ — статевий контакт (вагінальний, анальний і оральний секс). Але є й інші: наприклад, через кров або препарати крові. Деякі ЗПСШ, зокрема хламідіоз, гонорея, гепатит В, ВІЛ та сифіліс, можуть також передаватися від матері до дитині під час вагітності та пологів.

Симптоми залежать саме від виду інфекції, однак дуже важливо звернути увагу на:

 

? Свербіж та/або болі в зоні геніталій, печіння,

? Шкірні висипи (прищі, кірки, ерозії)

? Виділення зі статевих органів (в тому числі з неприємним запахом)

? Лихоманку, регулярне та/або постійне підвищення температури

? Різку втрату ваги

? Постійне відчуття загальної слабкості

ЗПСШ можуть спричиняти хронічні запальні процеси сечостатевої системи, безпліддя, імпотенцію та призводити до незворотних негативних змін.

Профілактика ЗПСШ

На жаль, низький рівень сексуальної освіти та стійка й розповсюджена стигматизація всього, що пов’язано зі ЗПСШ, перешкоджають більш широкому та ефективному застосуванню заходів з інформування населення та сприйняття й усвідомлення цієї інформації.

Варто пам’ятати, що бар’єрні засоби захисту — одні з найефективніших і до них належать презервативи. Презервативи для жінок також ефективні та безпечні, як і презервативи для чоловіків.

Що робити, якщо ви підозрюєте в себе ЗПСШ?

Якщо ви підозрюєте, що інфікувалися ЗПСШ або маєте побоювання, що могли інфікуватися, зверніться до свого сімейного лікаря для проведення діагностики.

Особливої уваги заслуговує питання сексуальної освіти дітей та підлітків. І ключова роль в сексуальній освіті належить системі освіти.

Принципами статевої освіти в Європейському Союзі:

  • комплексний підхід (емоційна, фізична, соціальна, культурна сфери);
  • залучення і участь батьків;
  • залучення самої молоді, принцип «рівний-рівному»;
  • навчені викладачі (тренери);
  • неперервність навчання і обов’язкова присутність, інтерактивне навчання;
  • різні теми без табу;
  • міжсекторальний підхід (поліклініки, школи, батьки, інтеграція в інші предмети тощо).

 

Підготував лікар-епідеміолог відділення

епідеміологічного нагляду (спостереження)та

 профілактики інфекційних захворювань

                        Олег Юрчишин


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь