Всесвітній тиждень обізнаності про антибіотики
У листопаді кожного року проводиться Всесвітній тиждень правильного використання антибіотиків, метою якого є підвищення обізнаності громадськості в усьому світі про проблему стійкості до протимікробних препаратів, з тим щоб не допустити подальшого розвитку і поширення стійкості до антибіотиків.
Стійкість до антибіотиків: чому це небезпечно
Стійкість до антибіотиків (антибіотикорезистентність) сьогодні є однією із найбільш серйозних загроз для здоров’я людей у всьому світі і, зокрема, для українців.
Стійкість до антибіотиків розвивається, коли внаслідок застосування антибіотиків змінюються бактерії: бактерія стає нечутливою до антибіотиків, які використовуються для лікування спричинених нею інфекцій. Тобто антибіотикорезистентність розвивається у бактерій, а не у людей чи тварин.
Це означає довше і дорожче лікування інфекційних захворювань та післяопераційних ускладнень, підвищення рівня смертності. Люди помирають від пневмонії, туберкульозу та інших хвороб, викликаних бактеріями, тільки тому, що бактерія не реагує на антибіотики, які мають її знищити.
Що більше бактерій адаптовані до антибіотиків, то загрозливішою стає ситуація у майбутньому. Зокрема, приймаючи антибіотики без вагомих причин ви наближаєте ймовірну ситуацію, коли антибіотики перестануть в принципі допомагати і ми повернемося до тих часів, коли ліків від туберкульозу, холери, сифілісу та інших бактеріальних хвороб просто не існує.
ПРОФІЛАКТИКА АНТИБІОТИКОРЕЗИСТЕНТНОСТІ: ЩО МОЖЕ ЗРОБИТИ КОЖЕН
- Не займайтесь самолікуванням
- Приймайте лише ті антибіотики, які призначив лікар.
- Не переривайте лікування
- Завжди завершуйте курс антибіотиків, навіть якщо вам стало краще.
- Не продовжуйте курс лікування без відома лікаря
- Ніколи не використовуйте антибіотики, які залишилися після курсу прийому
- Не консультуйте друзів, родичів, знайомих та не призначайте їм лікування
- Ніколи не діліться антибіотиками з іншими.
- Попереджуйте інфекції
- Регулярно мийте руки, уникайте контакту із хворими людьми і вчасно робіть щеплення.
Підготував лікар-епідеміолог відділення
епідеміологічного нагляду (спостереження) та
профілактики інфекційних захворювань
Олег ЮРЧИШИН