Чадний газ: як не отруїтися під час використання альтернативних джерел електроенергії та опалення

Дата: 09.01.2023 08:54

Фото без описуВ умовах тимчасової відсутності тепло- та електропостачання громадяни все більше використовують альтернативні джерела електроенергії та опалення. Та, використовуючи такі прилади, варто пам’ятати про правила безпеки.

На жаль, з початку опалювального сезону в Україні вже зафіксовано сотні  випадків отруєння чадним газом.

Чадний газ – не має жодного запаху або іншої ознаки

Після того, як чадний газ потрапить в організм, він з’єднується з гемоглобіном. Як наслідок – кров втрачає здатність переносити і доставляти кисень тканинам, а організм швидко починає відчувати його недостатність і людина за кілька хвилин задихається.

Симптоми отруєння чадним газом

Вони не завжди очевидні, особливо при його низькій концентрації.

Симптоми можуть бути схожі на грип чи харчове отруєння.

Але, на відміну від грипу, отруєння чадним газом не викликає підвищення температури.
Найбільш поширений симптом – головний біль.

Також людина може відчувати запаморочення та втому, утруднене дихання, задишку, сухий кашель, нудоту та блювоту.

Тривалий вплив низьких доз чадного газу може призвести до появи неврологічних симптомів – проблем з мисленням та концентрацією чи появи емоційних змін у поведінці.

Наприклад, людина стає роздратованою, схильною приймати імпульсивні та нераціональні рішення.

Більш серйозні симптоми – втрата рівноваги, зору, порушення пам’яті або ж втрата свідомості.

Це може статися всього протягом двох(!) годин, якщо у повітрі буде велика концентрація чадного газу.

Якщо ви відчуваєте ці симптоми і підозрюєте, що причиною може бути чадний газ, перш за все – вимкніть усі прилади, крім електричних, та відкрийте вікна, щоби впустити в приміщення повітря.

Профілактика отруєння чадним газом. Щоб цьому запобігти:

- для обігріву помешкання використовуйте лише ті прилади, які для цього призначені, до прикладу, не використовуйте газову плиту для обігріву приміщення;

- регулярно перевіряйте газові прилади, вентиляційні канали та димоходи на справність;

- не залишайте працюючі газові прилади без нагляду;

-не використовувати несправні чи саморобні прилади, бо це може призвести до пожежі та загибелі людей.  Також рекомендується ретельно обстежити пічне та газове опалення з метою безпечного їх використання;

- завжди провітрюйте приміщення, якщо в них є газові прилади.

Отруєння чадним газом небезпечне для всіх, втім маленькі діти, вагітні жінки та люди з хронічними хворобами серця чи органів дихання – найбільш вразливі.

Зокрема, домашні тварини часто першими проявляють ознаки отруєння чадним газом.

Якщо погано почуваєтесь – зверніться до лікаря

Найбільша кількість отруєнь виникає внаслідок використання генераторів. Тож варто пам’ятати, що:

- генератор можна встановлювати тільки на відкритому повітрі, у приміщеннях це заборонено. Адже під час роботи він виділяє чадний газ, який є небезпечним для життя

-використовуйте подовжувач потрібної довжини та встановлюйте генератор так, щоб відстань до найближчої поверхні (стіни, вікна тощо) була не менше 6 метрів

-заправляйте генератор тільки на відкритому повітрі та зберігайте паливо подалі від генератора. Перед заправкою генератор має охолонути - паливо, пролите на гарячі деталі двигуна, може спалахнути

-тримайте генератор сухим, захищайте його від дощу та затоплення. Дотик до мокрого генератора або пристроїв, під’єднаних до нього, може призвести до ураження електричним струмом.

-Не варто забувати про те, що балони різних пальників також виділяють небезпечний чадний газ. Тому регулярно провітрюйте приміщення та встановіть датчик чадного газу. Не включайте пальник, якщо в балоні залишилося мало газу – це небезпечно.

Пам’ятайте! Чадний газ – невидимий вбивця, без кольору та запаху.

Бережіть себе та своїх близьких!

Лікар із загальної гігієни

Івано-Франківського районного відділу