Епідемічний паротит
На території м. Івано-Франківська протягом минулого тижня було зареєстровано випадок захворювання на гостре інфекційне захворювання – епідемічний паротит.
За характерну клінічну картину хворобу в народі прозвали свинкою, яка супроводжується гарячкою, загальною інтоксикацією, ураженням слинних, а іноді статевих, молочних та підшлункової залоз, центральної нервової системи (ЦНС).
Сприйнятливість до захворювання дуже висока. Виділяється збудник паротиту зі слиною, сечею. Лабораторними методами його можна виявити в крові, цереброспінальній рідині, в грудному молоці та інших біологічних рідинах.
У зовнішньому середовищі вірус нестійкий. Він легко гине під дією прямих сонячних променів (ультрафіолетових ламп), при високих температурах, в антисептичних розчинах, при висушуванні. При низьких температурах вірус зберігає свою життєздатність до одного року.
У даний час від епідемічного паротиту найчастіше страждають не діти, а підлітки та дорослі люди. У старшій віковій групі його прояви та наслідки можуть бути значно тяжчими і навіть летальними. Вірус може викликати менінгіт, енцефаліт та глухоту, а в хлопчиків у майбутньому може призвести до безпліддя. Інфікування в першому триместрі вагітності збільшує вірогідність викидня до 25%.
Як захиститись?
Найбільш ефективним методом профілактики епідемічного паротиту є вакцинація, яка в Україні входить до Національного календаря щеплень. Вакцинацію для одночасної профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи проводять комбінованою вакциною у віці 12 місяців. Друге щеплення (ревакцинацію) цією ж вакциною роблять дітям у віці 6 років.
Вакцинація здійснюється комплексним імунобіологічним препаратом КПК, передбачає введення дитині багатокомпонентної вакцини, що захищає організм від вірусів трьох інфекційних захворювань – кору, епідемічного паротиту та краснухи.
Підготувала лікар-епідеміолог відділення
епідеміологічного нагляду (спостереження)
та профілактики інфекційних захворювань
Ольга КУБРАК