Дата: 26.01.2023 14:49

Протягом поточного тижня в Україні зафіксовано захворювання на підштам XBB.1.5 «Кракен». Загалом, за наявними даними, з 22 жовтня 2022 року до 11 січня 2023 року в 38 країнах зареєстровано 5288 випадків COVID-19, викликаних субваріантомSARS-CoV-2XBB.1.5. Він у п'ять разів швидше передається, ніж перша варіація Omicron, і вражає тих, хто вже був вакцинований та/або раніше перехворів на коронавірусну хворобу.

ВООЗ повідомляє, що даний підштам не має специфічних мутацій, які могли б робити його небезпечнішими за іншісубваріанти, проте його здатність поширюватись на порядок вища від звичного штаму Омікрон у зв’язку з мутаціями в спайкових білках вірусу, це сприяє високій активностіпроникнення вірусу в клітини людини, що робить його більш заразним.Однак у порівнянні з попередніми штамами, він найбільш ефективно ухиляється від імунної відповіді людини і здатний викликати серйозні захворювання у людей похилого віку та людей з ослабленим імунітетом.

Технічна консультативна група ВООЗ з еволюції вірусу дійшла висновку, що цей штам може сприяти збільшенню рівнів захворюваності.

На даний час вакцинація залишається надійним засобом, що запобігає тяжкому перебігу захворювання та госпіталізації при зараженні «Кракеном». Станом на 25.01.2023 року в ЗОЗ на території Івано-Франківської ТГ, Тлумацької ТГ, Олешанської ТГ, Обертинської ТГ наявні вакцини двох видів COMIRNATY та CORONAVAC, також доступна вакцина COMIRNATY для дітей.

Бережіть себе та своїх дітей, вакцинуйтесь!

Підготувала лікар-епідеміолог відділення

епідеміологічного нагляду (спостереження)