Що робити на випадок відключення електроенергії
Російська війна загострила енергетичну кризу в країні.
Як місцева, так і центральна влада, вже попереджають про збої в електропостачанні. Однак, тактика ворога націлена на те, аби створити паніку серед цивільного населення країни, і вже зараз він прицільно атакує в тому числі енергетичні об’єкти, що може призводити до тимчасових збоїв в електропостачанні.
Як підготуватися
Якщо у вашому населеному пункті наразі немає перебоїв з електропостачанням, то це чудова можливість подбати про те, аби мати все необхідне на випадок непередбачуваних ситуацій.
«Аварійна валізка»
Речі, які завжди мають бути у вашому домі – ліхтарик, нічники на батарейках, заряджені акумулятори та павербанки, портативне радіо, що працює без електрики, антифриз. Також варто подбати про запас питної води, необхідних вам ліків та продуктів, які можуть довго зберігатися без холодильника. У випадку, якщо температура повітря в приміщенні впаде нижче 18 градусів, необхідно подбати про теплі речі та ковдри.
Запасні джерела енергії
Найкращий спосіб убезпечити себе від відключень електрики – це стати більш автономними і встановити сонячні панелі. Існують різні варіанти: від дахових або наземних для двору приватного будинку, які можуть забезпечити майже всі ваші потреби, до невеликих портативних панельок з акумуляторами, від яких можна підживити необхідну техніку в квартирі. Якщо немає змоги придбати панель, на перший час можна завести бензиновий генератор – але такий підійде тільки приватному будинку.
Підготовка приватного будинку
Якщо ви користуєтеся електричним опаленням, подбайте про альтернативу. Якщо маєте дров’яну піч, огляньте її та за потреби відремонтуйте, а також поповніть запас дров. Додатково варто попіклуватися й про сам будинок та за можливості утеплити його.
Підготовка у квартирі
Майте напоготові портативний туристичний газовий пальник для приготування їжі. Якщо маєте газову плиту, перевірте її стан, клапани і з’єднання труб мають бути справні і не давати витоків газу.
Зберіть інформацію
Для початку переконайтеся, що знеструмлений не тільки ваш будинок, перевірте запобіжники в квартирі чи на поверсі, розвідайте у сусідів, чи мають вони світло. Увімкніть радіо чи пошукайте в офіційних джерелах інформацію про електропостачання у вашому районі.
Подбайте про свої електроприлади
Якщо світла немає в усьому районі чи місті, відключіть від мережі електроприлади або вимкніть запобіжники. Можна залишити увімкненим світло, аби бачити, коли постачання відновиться.
Подбайте про сантехніку
Якщо без електрики ваш будинок ще й не опалюється, то через тривалу відсутність тепла вода в трубах та бойлерах може замерзнути та пошкодити їх. Тож воду із бойлерів варто злити, а в сантехніку залити антифриз.
Використовуйте бензинові генератори безпечно
Якщо маєте генератори на аварійний випадок, то зберігайте їх у добре провітрюваному місці та НІКОЛИ не використовуйте у закритих приміщеннях або для опалення будинку. Інакше є ризик отруєння чадним газом, який не має запаху, тож його дуже важко помітити.
Готуйте також безпечно
Готуйте їжу на газових плитах чи туристичних пальниках тільки в нежитлових та добре провітрюваних приміщеннях.
Будьте готові до евакуації
Якщо з офіційних джерел, до яких ви звернулися на першому кроці, повідомили про евакуацію, крім тривожної валізи не забудьте ще раз перевірити, чи ви відключили усі прилади від електромережі.
Лікар із загальної гігієни
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський
ОЦКПХ МОЗ України»
Кордис О.Б.