Тлумацька міська рада
Івано-Франківський район, Івано-Франківська область

Як працювати під час літньої спеки

Дата: 07.07.2023 10:26
Кількість переглядів: 188

 

Робота в спеку   являє собою велику небезпеку для здоров'я. Це і можливість перегріву, зневоднення, теплового або сонячного удару. Через спеку спостерігається гіпоксія, відбувається втрата вологи, зневоднення організму. Все це призводить до того, що мозок не насичується киснем, порушується його кровообіг, внаслідок цього страждають пам'ять, підвищується дратівливість, зменшується концентрація уваги. За таких умов продуктивність праці істотно знижується, а ризик нещасних випадків зростає.   

 Комфортний мікроклімат на робочому місці — не забаганка працівника, а виробнича необхідність. Забезпечити його — обов’язок роботодавця. Цього вимагають:  стаття 13 Закону про охорону праці;  стаття 21 Кодексу законів про працю України;  стаття 4 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.1994 № 4004-XII;  ДСН 3.3.6.042-99 «Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень». Крім того, з настанням спекотної погоди необхідно перевірити і доукомплектувати медичні аптечки на робочих місцях. 

Державними санітарними нормами “Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень”, затвердженими постановою головного державного санітарного лікаря України від 01.12.1999 № 42, регламентовано норми мікроклімату в межах робочої зони виробничих приміщень, закладів, установ, незалежно від їх форми власності та підпорядкування. Оптимальні та допустимі показники мікроклімату є різними для різних категорій робіт за показниками важкості. Проте, верхньою межею температури на постійних робочих місцях (де працівник проводить більше половини свого робочого часу або не менше 2-х годин поспіль), є температура +28ºС. Робота при температурі повітря більше 37ºС відноситься  до небезпечних (екстремальних). За цієї температури не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі.        

Для зменшення  впливу підвищеної температури повітря на своїх працівників, роботодавцям необхідно організувати оптимальний режим праці та відпочинку, а також вжити певних заходів безпеки, щоб не допустити перегріву працівників у спекотні дні. Засоби і заходи з нормалізації мікрокліматичних умов можуть бути різними: це і встановлення жалюзі або світловідбиваючих плівок на засклених поверхнях, максимальне використання природної вентиляції, влаштування систем кондиціювання, використання спеціального одягу та засобів захисту.

Основні вимоги до роботодавців і працівників, яким доводиться виконувати свої професійні обов’язки в умовах підвищеної температури повітря.

1. Для профілактики перегрівання організму (гіпертермії) необхідно організувати раціональний режим роботи. При роботах на відкритому повітрі і температурі зовнішнього повітря 35ºС і вище, тривалість періодів безперервної роботи повинна складати 15-20 хвилин з наступною тривалістю відпочинку не менше 10-12 хвилин в охолоджуваних приміщеннях. При цьому допустима сумарна тривалість термічного навантаження за робочу зміну не повинна перевищувати 4-5 годин, для осіб які використовують спеціальний одяг для захисту від теплового випромінювання і 1,5-2 години для осіб без спеціального одягу.

2. У приміщенні, в якому здійснюється нормалізація теплового стану людини після роботи в нагріваючому середовищі, щоб уникнути охолодження організму внаслідок великого перепаду температур (поверхня тіла – навколишнє повітря) і посиленої тепловіддачі випаровуванням поту, слід підтримувати температуру повітря на рівні 24 – 25 °C.

3. Робота при температурі зовнішнього повітря більше 37ºС за показниками мікроклімату відноситься до небезпечних (екстремальних). Не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі, при температурі понад 37ºС. Слід змінити порядок робочого дня та перенести такі роботи на ранковий або вечірній час.

4. Для захисту від надмірного теплового випромінювання необхідно використовувати спеціальний одяг або одяг із натуральних тканин. Рекомендується допускати до такої роботи осіб не молодше 25 і не старше 40 років.

5. З метою профілактики зневоднення організму рекомендується правильно організувати і дотримуватися питного режиму. Рекомендована температура питної води, напоїв, чаю + 10-15 ºС. Для оптимального водозабезпечення рекомендується також відшкодовувати втрату солей і мікроелементів, що виділяються з організму з потом, передбачивши видачу підсоленої води, мінеральної лужної води, молочно-кислих напоїв (знежирене молоко, молочна сироватка), соків, вітамінізованих напоїв, киснево-білкових коктейлів.

6. Пити воду слід часто і потроху, щоб підтримувати хорошу гідратацію організму (оптимальний вміст води в організмі, який забезпечує його нормальну життєдіяльність, обмін речовин). При температурі повітря більше 30 ºС і виконанні роботи середньої тяжкості потрібно випивати не менше 0,5 л води на годину – приблизно одну чашку кожні 20 хвилин.

7. Для підтримки імунітету і зниження інтоксикації організму рекомендується вживання фруктів і овочів.


 

Лікар з гігієни праці Івано-Франківського

районного відділу ДУ

«ІФ ОЦКПХ МОЗ  України»

Євген  ГУЛЬВАНЮК 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь