ГОСТРІ КИШКОВІ ІНФЕКЦІЇ ТА ЇХ ПРОФІЛАКТИКА
Протягом декількох останніх тижнів на території Івано-Франківської ТГ значно зросла кількість випадків захворювань на гострі кишкові інфекції. Здебільшого причина росту захворюваності, згідно проведених епідеміологічних розслідувань полягає у недотриманні правил особистої гігієни та невідповідне зберігання харчових продуктів.
Гострі кишкові інфекції - це група інфекційних хвороб, які характеризуються ураженням шлунку та кишечника, що можуть призвести до серйозних ускладнень, особливо у дітей.
Джерелом інфекції є хвора людина та носій. Основними шляхами передачі кишкових інфекцій є харчовий (вживання недоброякісної їжі), контактно-побутовий (через брудні руки і предмети побуту), водний (вживання води, під час купання у забруднених водоймах). Найчастіше збудники кишкових інфекцій знаходяться у сирій їжі тваринного походження (м’ясо, яйця, непастеризоване молоко, морепродукти), немитих фруктах і овочах.
Перші симптоми захворювання такі як підвищення температури тіла, головний біль, інтоксикація, блювання, рідкі випорожнення, біль у животі, висипання на шкірі можуть з’являтись вже через кілька годин або на протязі 2-5 днів.
Для попередження виникнення гострих кишкових інфекцій необхідно:
- дотримуватися правил особистої гігієни;
- ретельно мити руки з милом перед вживанням їжі, після повернення з вулиці та після кожного відвідування вбиральні;
- мити та тримати у чистоті всі поверхні та кухонні прилади, що використовуються для приготування їжі;
- запобігати проникненню комах та тварин, де відбувається приготування їжі та зберігаються продукти харчування;
- окремо готувати і зберігати сирі та готові до вживання харчові продукти (сире м’ясо, птицю, рибу, овочі, фрукти тощо);
- добре прожарювати або проварювати продукти, особливо м’ясо, птицю, яйця і рибу;
- дотримуватись відповідного температурного режиму при зберіганні харчових продуктів (не залишати приготовлені харчові продукти при кімнатній температурі більш ніж на 2 години);
- використовувати безпечну воду, не пити воду з неперевірених джерел;
- мити та обдавати окропом фрукти і овочі, особливо у разі споживання їх у сирому вигляді;
- при транспортуванні і зберіганні харчових продуктів використовувати чисту упаковку (поліетилен, контейнери для харчових продуктів тощо);
- не купатися в непроточних водоймах, у місцях несанкціонованих пляжів, не заковтувати воду під час купання;
- уникати контактів з особами, які мають ознаки інфекційного захворювання;
При туристичних мандрівках, подорожах, на пікніках для пиття та приготування їжі мати з собою запас питної води, для миття посуду і рук використовувати перевірену воду. Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою.
На відпочинок не брати продукти, що швидко псуються: ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби. Зберігання страв без холоду не повинно перевищувати 2 годин, бажано зберігати продукти у спеціальних сумках-холодильниках. При харчуванні у непристосованих умовах - ліс, пляж, уникати контакту продуктів з ґрунтом та піском, зберігати продукти у місцях, захищених від мух та інших комах, які можуть переносити інфекцію.
Щоб уберегтися від харчових отруєнь і гострих кишкових інфекцій, вживайте лише ті продукти, у якості яких ви впевнені, купайтеся у чистих водоймах і обирайте лише офіційно відкриті для відпочинку пляжі та рекреаційні зони.
У випадку виявлення перших ознак захворювання необхідно терміново звернутись до лікувального закладу. В жодному разі не займайтесь самолікуванням. Бережіть себе та своїх рідних!
Підготувала лікар-епідеміолог
відділення епідеміологічного нагляду(спостереження)
та профілактики інфекційних захворювань Івано-Франківського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»