Тлумацька міська рада
Івано-Франківський район, Івано-Франківська область

Грип та його профілактика: поради лікаря

Дата: 20.09.2023 14:04
Кількість переглядів: 111

Фото без описуГрип – гостре респіраторне вірусне захворювання з крапельним механізмом передачі, яке характеризується гострим початком, переважним ураженням верхніх дихальних шляхів і загальною інтоксикацією. Збудники хвороби – віруси, за типом вірусу А, В, С.

Джерелом інфекції є хвора людина або вірусоносій. Виділення вірусу припиняється через 5–10 днів від початку хвороби, а максимальні титри його визначаються на другу добу після зараження.

Механізм передачі – повітряно-крапельний. Зараження відбувається під час вдихання найдрібніших крапельок слизу з вірусом, що потрапляють у навколишнє середовище від хворих.

Інкубаційний період при грипі коливається від кількох годин до трьох днів, найчастіше – 1–2 дні.

Хвороба починається гостро: загальна інтоксикація – сильний озноб, а потім відчуття жару, різкий головний біль у ділянці лоба, надбрівних дуг, скронь, очей, який посилюється під час руху очних яблук і супроводжується світлобоязню, запаморочення, загальна слабкість, біль у м'язах.

У першу добу хвороби явища інтоксикації домінують над катаральним синдромом, який проявляється сухістю та дертям у горлі, закладеністю носа. Але наприкінці першої доби починається сухий кашель. З'являється садніння та біль за грудиною, кашель стає нестерпним, іноді нападоподібним, можуть з'явитися носові кровотечі.

Зниження та нормалізація температури тіла не означає видужання хворого на грип. Кашель зберігається ще 2–4 дні, але якщо він триває довше і відходить гнійне мокротиння, – це показник бактеріального ускладнення.

При легкому перебігу грипу температура тіла не перевищує 38 °С і нормалізується через 2–3 дні, симптоми загальної інтоксикації і бронхіту виражені слабо.

Середньої важкості перебіг грипу характеризується підвищенням температури до 39 °С, вираженими явищами інтоксикації. Можливі марення, галюцинації, непритомність, температура тіла вища за 39°С, можливий колапс. Ця форма зустрічається найчастіше.

Блискавичний перебіг характеризують надзвичайна важкість і швидкість розвитку уражень. Температура тіла при цьому знижується. Летальний кінець може настати від набряку легень, серцево-судинної недостатності.

Ускладнення: токсичний геморагічний набряк легень, радикуліт, невралгія, бронхіальна астма, арахноїдит, набряк мозку.

Лікування грипу проводять в основному вдома. Госпіталізації підлягають тільки хворі з важким перебігом. Хворим призначається постільний режим, легкозасвоювана вітамінізована їжа з достатньою кількістю рідини. Лікування призначає лікар.

Профілактика – загартування, полівітамінні препарати.

Специфічна профілактика полягає в проведенні вакцинації. Вакцинацію необхідно проводити , як правило, за 2 місяці до початку епідемії. Оскільки з 1 жовтня розпочинається епідсезон захворюваності на грип та ГРВІ  2023/2024 рік, то ще є можливість завчасно провести профілактичні заходи. Вакцинація найефективніший захист від грипу!

Бережіть себе та своїх рідних і близьких!

 

 

 

Лікар-епідеміолог Івано-Франківського

районного відділу ДУ «ОЦКПХ МОЗ України»

Микола НЕДОСТУП


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь