13 жовтня відзначають Всесвітній день боротьби з тромбозом: ознаки захворювання
Тромбоз – це утворення кров’яних згустків (тромбів) у кровоносних судинах. У нормі поява тромбів є важливим механізмом реакції організму на пошкодження судин: кров згортається, утворюючи згусток, який перекриває кровотік і зупиняє втрату крові. Однак через низку хвороб, механізм тромбоутворення може запускатися без кровотечі.
Якщо раніше тромбоз був проблемою старшого покоління, то сьогодні проблеми з судинами мають і молоді люди. Що сприяє утворенню тромбів і що робити, щоб їх не виникло?
Як дізнатися, чи є у мене тромби - симптоми
Тромбозом хворіють насамперед люди старші за 60 років, хворі на діабет, курці, люди, котрі зловживають спиртним або страждають зайвою вагою. А ось малорухливий спосіб життя - основна причина, чому відривається тромб у молодих людей.
Залежно від місць виникнення розрізняють венозний і артеріальний тромбоз, що викликає інфаркт. Згусток крові в мозку може призвести до інсульту. А ось тромб в серці може викликати раптову смерть.
Тромби - симптоми і тривожні сигнали:
різкий пульсуючий біль, оніміння, набряклість (переважно тромби на руці, на ногах);
задишка в грудях;
запаморочення;
можуть виникнути проблеми з мовленням у разі тромбів у мозку;
посиніння шкіри, ефект "набряклих вен".
Навіть різкий рух або травма можуть спровокувати відрив тромбу від стінки судини (тромбоемболії). В цьому випадку кровотік припиняється, що часто стає причиною ішемічного інфаркту.
Що робити, щоб не утворювалися тромби: рекомендації
Тромбоз - дуже підступний. Уберегтися від застою крові можна, якщо виконувати наступні рекомендації:
Більше займатися спортом. Лікарі рекомендують виділяти 30 хвилин на фізичні вправи (гімнастику, розтягування і зміцнення м'язів) по чотири рази на тиждень. Якщо вам лінь самим робити регулярну зарядку - запишіться до спортзал до тренера і розкажіть йому про проблему. Спеціаліст обов'язково врахує всі нюанси зі здоров'ям і розробить адекватний графік.
Відмовитися від шкідливих звичок. Зрозумійте, ваше здоров'я - тільки в ваших руках. Викиньте сигарети і забороніть собі вживати алкоголь.
Дотримуватися дієти. Ця порада стосується насамперед людей, які страждають зайвою вагою. Обмежте споживання жирів і введіть в раціон більше свіжих фруктів і овочів (наприклад, цитрусові і часник знижують ризик тромбозу). Якщо вас цікавить, що пити, щоб не було тромбів, то врахуйте - тільки після консультацій у лікарів можна приймати препарати, що розріджують кров.
Вибирати зручний одяг. Білизна, що занадто стискає тіло, ускладнює кровообіг в кінцівках, перешкоджаючи притоку крові. Разом з тим лікарі радять носити компресійні панчохи, гольфи, колготи і т.д. вже за наявності варикозу вен після операцій.
Біолог санітарно-гігієнічної
лабораторії Івано-Франківського
районного відділу ДУ «Івано-Франківський
ОЦКПХ МОЗ»
Оксана ПИВОВАР