Тлумацька міська рада
Івано-Франківський район, Івано-Франківська область

Як обрати якісний шоколад

Дата: 23.11.2023 10:27
Кількість переглядів: 296

Шоколадом називається  кондитерський виріб, виготовлений з шоколадної маси з начинкою або без неї. Від інших кондитерських виробів шоколад відрізняється високою харчовою цінністю (540-547ккал/100г), яка обумовлена високим вмістом  легкозасвоюваних вуглеводів, жирів, білків. Фізіологічної цінності шоколаду надають алкалоїди та дубильні речовини. Біологічну цінність шоколаду зумовлює достатньо високий вміст кальцію, калію, фосфору, а також наявність поліненасичених жирних кислот. Основною сировиною для групи кондитерських виробів, що об’єднуються назвою «шоколад і какао-продукти» є какао-боби – насіння тропічного какао-дерева, яке росте у країнах західної Африки, на островах Ява та Цейлон. Какао-боби використовуються не тільки для виготовлення шоколаду і какао-порошку, але й для цукерок, начинок для карамелі та інших видів кондитерських виробів.

В Україні чинний національний стандарт ДСТУ 3924:2020 «Шоколад.Загальні технічні умови» Дія стандарту поширюється на шоколад, який виготовляють із какао-продуктів, отриманих перероблянням какао-бобів, із додаванням чи без додавання цукру, молочних продуктів й іншої сировини та харчових добавок.

Залежно від рецептури і технології  виготовляють:

  • шоколад звичайний  – кондитерський виріб з шоколадної маси, ступінь подрібнення якої не менше 92% і вміст жиру від 31% до 33%.
  • шоколад десертний  – кондитерський виріб з шоколадної маси, ступінь подрібнення якої не менше 96% і вміст жиру від 32% до 35%.
  • шоколад пористий  – кондитерський виріб з обробленої у вакуумі шоколадної маси, ступінь подрібнення якої не менше 96%, вміст жиру від 32% до 35%.
  • шоколад для хворих на діабет (шоколад дієтичний)  – кондитерський виріб з шоколадної маси виготовленої з заміною цукру ксилітом, сорбітом або іншими замінниками, дозволеними до використання  Міністерством охорони здоров’я України.
  • шоколад білий  – кондитерський виріб з шоколадної маси виготовлений без введення в неї какао тертого.
  • шоколад молочний  – кондитерський виріб з шоколадної маси з додаванням молочних продуктів і вмістом какао-масла від 25% до 31%.
  • шоколад з великими добавками  – кондитерський виріб з шоколадної маси, виготовленої з введенням в неї великих добавок (горіхів, сухофруктів, цукатів, родзинок, підірваних круп, вафельної крихти, зерен соняшника).

 Якість шоколаду оцінюють за органолептичними, фізико-хімічними показниками та показниками безпеки.

Органолептичні показники:

Зовнішній вигляд – лицева поверхня повинна бути блискуча або матова залежно від виду шоколаду (матова – молочний, ваговий, з тонкоподрібненими добавками). Не допускається «посивіння» шоколаду та пошкодження його шкідниками. У шоколаді з добавленнями цілого горіха або половинок на поверхні горіха дозволено незначне посивіння.

Форма  повинна відповідати передбаченій у стандартах без деформацій для всіх видів шоколаду (крім вагового). Вироби з великими добавками і пористі можуть мати нерівну поверхню.

 Колір – від кремового (білий шоколад) до темно-коричневого. Колір залежить головним чином від вмісту в шоколадній масі складових частин какао-бобів.

Консистенція – тверда або пом’якшена за рахунок аморфізації структури чи введення добавлень, що пом’якшують структуру.

Структура – однорідна, у пористого шоколаду – пориста.

Смак і запах – яскраво виражені, характерні для відповідного виду шоколаду.

Фізико-хімічні показники: масова частка какао-продуктів (не менше 25%), ступінь подрібнення дрібних частинок шоколаду (звичайного – не менше 92%, десертного – 96-97%), масова частка начинки  (для батонів – не менше 35%, для плиткового – 20%),  масові частки вологи, жиру, загального цукру повинні відповідати розрахунковому вмісту за рецептурою. Нормуються також вміст золи, вміст добавок, наприклад, горіхів 15-35%, кави 3-5%, вафель (крихти) 4,4-6%, фруктів 1-12%.

До дефектів шоколаду відносять тьмяну поверхню (за виключенням молочних сортів), деформовані вироби, м’яку консистенцію за 16-18°С, невластиві шоколаду присмаки і запахи, крихкий злам з відчуттям на смак кристаликів цукру і частинок шоколадної маси,  наявність плям «посивіння» (цукрового чи жирового). Жирове посивіння здебільшого, є  наслідком  недотримання режиму темперування шоколадної маси. Крім того, воно може виникнути в результаті завищених температур зберігання  (близько 30°С).  При цьому окремі фракції какао-масла розплавлюються та виділяються на поверхні. При пониженні температури жир застигає, утворюючі ефект «посивіння». Цукрове «посивіння» є наслідком недотримання температурних режимів зберігання шоколаду (перепад температур). В результаті на поверхні конденсується волога, в якій розчиняється цукор. Після випаровування вологи на поверхні виробу залишається білий наліт у вигляді дрібних кристалів цукру.

Шоколад повинен виготовлятися відповідно до вимог даного стандарту за рецептурами і технологічними інструкціями, затвердженими в установленому порядку. Масова частка какао-продуктів у шоколаді за рецептурою повинна бути не менше 25,0 % .

Щоб купити якісні ласощі, потрібно детально вивчити етикетку.

  Перед покупкою, перевірте шоколад на відповідність державним стандартам. На обгортці має бути позначено ДСТУ 3924-2000.

Звертайте увагу на порядок компонентів у складі,адже спочатку пишуть інгредієнти, яких в продукті найбільше.Чим вище сорт шоколаду, тим більше додають какао-тертого й менше цукрової пудри (для забезпечення виразнішого гіркуватого смаку та яскравішого шоколадного аромату).

Потрібно відзначити, що продукт, в якому міститься близько 40 % масла какао, називається чорним, а місткість 70 % цієї речовини характеризує гіркий шоколад.

Гіркий сорт вважається найбільш корисним. У ньому міститься максимальна кількість какао тертого, а ось цукру – дуже мало, що і пояснює його особливий смак. Та не всі полюбляють гіркий шоколад, тому обирайте найкорисніший за складом та той, що буде подобатись за смаковими властивостями.

Шоколад на замінниках – представлений «солодкими плитками». Це арахісовий і соєвий шоколад, який готується не з бобів какао, а з обсмаженого арахісу або сої, до якого додано какао-порошок, сухе молоко і замість какао-масла – кондитерський жир. До рецептури плиток також додають ванілін, смакові есенції.

Для економії виробники можуть використовувати в шоколаді замість масла какао шкідливі трансжири – пальмову або кокосову олію. Тому уважно читайте етикетки і не купуйте шоколад з великим відсотком рослинних жирів і масел. У складі хорошого шоколаду відсутні ароматизатори, барвники або підсилювачі запаху і смаку.

Не забувайте, що велика кількість шоколаду та інших солодких продуктів в раціоні загрожує розвитком ожиріння та захворювань серцево-судинної системи.

 

Завідувач  санітарно-гігієнічної лабораторії

Івано-Франківського районного відділу

ДУ « Івано- Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Оксана ГНАТКІВ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь