Україна відзначає День Державного Герба
Сьогодні, 19 лютого, в Україні відзначають День Державного Герба.
Тризуб є давнім українським символом. Його найдревніше зображення, віднайдене археологами, датується X століттям. Припускають, що це був магічний знак роду, оберіг. Відомо до 40 його тлумачень: тризубець, підсвічник-трикірій, сокіл, якір, житній колос, лук зі стрілою, триєдина жертва в ім’я перемоги життя над смертю... Є також гіпотеза, що це знак триєдинства світу та поєднання символів поширених колись культів сонця і якоря.
У давній Русі Тризуб був родовим знаком Рюриковичів, але після занепаду роду Рюриковичів воно поступово витіснилося. Від XІV століття входять в ужиток територіальні знаки, наприклад у Києві – з архистратигом Михаїлом, Володимирі-Волинському – зі святим Георгієм, Луцьку – святим Миколаєм, Львові – левом.
25 лютого 1918 року на засіданні Малої Ради (орган Центральної Ради, що діяв між сесіями) Тризуб був затверджений як Герб Української Народної Республіки.
Під знаком Тризуба обороняли Українську Народну Республіку, він був на нагородах і листівках Української Повстанської Армії, на лацканах піджаків учасників багатотисячних мітингів проти комуністичного тоталітарного режиму наприкінці 80-х, а сьогодні він об’єднує захисників та захисниць Збройних Сил України, адже зображений на їхніх шевронах, та кожного громадянина нашої держави.
19 лютого 1992 року, Верховна Рада України затвердила тризуб як Малий Герб України, визначаючи його головним елементом великого Державного Герба України. Ним став золотий Тризуб на синьому щиті — національний символ українців часів визвольних змагань XX століття.
Конституція України 28 червня 1996 року закріпила цей символ нашої держави. Питання про великий герб відкладено на майбутнє.
Варто пам'ятати:
- Тризуб має тисячолітню історію. У давні часи це був знак князівського роду Рюриковичів – правителів Русі.
- У часи Української Народної Республіки Тризуб затверджено державним гербом України, що підкреслює спадкоємність із попередніми періодами української історії.
- У ХХ столітті Тризуб став символом боротьби українців за незалежність. Радянська тоталітарна система затаврувала його як “націоналістичний знак”. Використання Тризубу в СРСР заборонялося, “винуватців” жорстко карали.
- Відновивши незалежність у 1991 році та обравши Тризуб державним гербом, Україна продемонструвала наслідування традицій Української Народної Республіки.
- Російська агресія в Криму і на сході України розпочалася із знищення Тризуба як маркера української ідентичності.
- Тризуб об’єднує всіх, хто сьогодні захищає суверенітет і територіальну цілісність України.
- Для українців у всьому світі Тризуб символізує зв’язок із Батьківщиною.
Детальніше: Український інститут національної пам’яті - https://uinp.gov.ua/pres-centr/novyny/ukrayina-vidznachaye-den-derzhavnogo-gerba