Паводковий період
Повінь (водопілля) – фаза водного режиму річки, яка характеризується найбільшою водністю і значним, відносно тривалим підняттям рівня води внаслідок весняного танення снігу і спостерігається щороку в один і той же сезон.
Паводок – порівняно короткочасне і неперіодичне піднімання рівня води в річці, що виникає в результаті швидкого танення снігу при відлизі, рясних дощах. На відміну від повеней, трапляється у будь-яку пору року. Якщо паводок відбувається унаслідок швидкого збільшення витрати води на окремій ділянці річки, то він поширюється вниз за течією з великою швидкістю, що досягає на рівнинних річках 5 км за годину. За результатами багаторічних спостережень, найбільшої шкоди в нашій місцевості можуть завдати якраз паводкові явища.
Затоплення можливе не тільки по причині підняття рівня води в річках, але й унаслідок підняття ґрунтових вод, стікання поверхневих вод зі схилів та зворотнього підняття води в відкритих каналах осушувальних систем.
Найбільш ефективним для захисту населених пунктів, що знаходяться в зоні можливого затоплення та руйнування, є:
постійні капітальні протипаводкові річкові та берегові споруди (берегоукріплення, захисні дамби (вали);
будівництво меліоративних систем;
використання тимчасових протипаводкових (водозахисних) бар’єрів (мішки з піском), що утримують воду локально.
До складу засобів інженерного захисту від затоплення можуть входити: дамби обвалування, дренажі та водоскидні мережі, водоскидні канали.
З метою запобігання виникненню надзвичайних ситуацій під час пропуску повеневих та паводкових вод необхідно:
– систематичний огляд гідротехнічних споруд;
– обстеження стану льодового покриву, вивчення його можливої шкідливої дії на споруди при підйомі рівнів води в річках, каналах, водоймах;
– випробування затворів, підйомних механізмів;
– очищення водопропускних трактів від усього, що може створювати додаткові підпори і перешкоджає пропуску повеневих та паводкових вод при можливо мінімальних рівнях (підпірних споруд побудованих без проектів, сміття, заростей деревно-чагарникової рослинності, різного мотлоху тощо);
– винесення із зон можливого затоплення тимчасових споруд, запасів кормів, інших матеріальних цінностей;
– відновлення нормативних аварійних запасів будівельних матеріалів (камінь, щебінка, пісок, цемент, мішки, брезент, деревина, цвяхи тощо), інструментів та інвентаря (багри, ломи, лопати, пилки, сокири тощо), спецодягу, рятувальних засобів;
– підготовка будівельних механізмів, автотранспорту, плавзасобів;
– постійний контроль за рівнями води під час пропуску повеневих та паводкових вод;
– комплектація аварійних бригад робітників;
Забороняється будь-яке втручання в режим експлуатації водогосподарських систем та інженерних споруд (самовільне опускання та підйом затворів на гідротехнічних спорудах, перегородження водотоків і т.п. ).
В обов’язкові дії господаря будинку, що знаходиться в зоні затоплення або підтоплення, з метою зменшення можливих збитків, входить:
використання сучасних гідроізоляційних матеріалів для стін та фундаментів;
підготовка мішків з піском для блокування входу у приміщення та зовнішніх стін на висоту до 1 метра;
перенесення цінних речей, документів у безпечне місце вище прогнозованого рівня води, краще на горище або верхній поверх;
завчасне прибирання господарських подвір’їв від сміття;
Лікар із загальної гігієни
Лідія ПОПОВА