Паводковий період

Дата: 04.03.2024 13:19

Фото без описуПовінь (водопілля) – фаза водного режиму річки, яка характеризується найбільшою водністю і значним, відносно тривалим підняттям рівня води внаслідок весняного танення снігу і спостерігається щороку в один і той же сезон.

Паводок – порівняно   короткочасне  і  неперіодичне  піднімання  рівня води в  річці, що виникає в результаті швидкого танення снігу при відлизі, рясних дощах.  На відміну від повеней, трапляється у будь-яку пору  року. Якщо паводок відбувається унаслідок швидкого збільшення витрати води на окремій ділянці річки, то він поширюється вниз за течією з великою швидкістю, що досягає на рівнинних річках 5 км  за  годину. За результатами багаторічних спостережень, найбільшої шкоди в нашій місцевості можуть завдати якраз паводкові явища.

Затоплення можливе не тільки по причині підняття рівня води в річках, але й унаслідок підняття ґрунтових вод, стікання поверхневих вод зі схилів та зворотнього підняття води в відкритих каналах осушувальних систем.

Найбільш ефективним для захисту населених пунктів, що знаходяться в зоні можливого затоплення та руйнування, є:

постійні капітальні протипаводкові річкові та берегові споруди (берегоукріплення, захисні дамби (вали);

будівництво меліоративних систем;

використання тимчасових протипаводкових (водозахисних) бар’єрів (мішки з піском), що утримують воду локально.

До складу засобів інженерного захисту від затоплення можуть входити: дамби обвалування, дренажі  та водоскидні мережі,  водоскидні канали.

З метою запобігання виникненню надзвичайних ситуацій  під час пропуску повеневих та паводкових вод необхідно:

– систематичний огляд гідротехнічних  споруд;

– обстеження стану льодового покриву, вивчення його можливої шкідливої дії на споруди при підйомі рівнів води в річках, каналах, водоймах;

– випробування затворів, підйомних механізмів;

– очищення водопропускних трактів від усього, що може створювати додаткові підпори і перешкоджає пропуску повеневих та паводкових  вод при можливо мінімальних рівнях (підпірних споруд побудованих без проектів, сміття, заростей деревно-чагарникової рослинності, різного мотлоху тощо);

– винесення із зон можливого затоплення тимчасових споруд, запасів кормів, інших матеріальних цінностей;

– відновлення нормативних аварійних запасів будівельних матеріалів (камінь, щебінка, пісок, цемент, мішки, брезент, деревина, цвяхи тощо), інструментів та інвентаря (багри, ломи, лопати, пилки, сокири тощо), спецодягу, рятувальних засобів;

– підготовка будівельних механізмів, автотранспорту, плавзасобів;

– постійний контроль за рівнями води під час  пропуску повеневих та паводкових вод;

– комплектація  аварійних бригад робітників;

Забороняється будь-яке втручання в режим експлуатації  водогосподарських систем та  інженерних споруд (самовільне опускання та підйом затворів на гідротехнічних спорудах, перегородження водотоків і т.п. ).

В обов’язкові дії господаря будинку, що знаходиться в зоні затоплення або підтоплення, з метою зменшення можливих збитків, входить:

використання сучасних гідроізоляційних матеріалів для стін та фундаментів;

підготовка мішків з піском для блокування входу у приміщення та зовнішніх стін на висоту до 1 метра;

перенесення цінних речей, документів у безпечне місце вище прогнозованого рівня води, краще на горище або верхній поверх;

завчасне прибирання господарських подвір’їв від сміття;

Лікар із загальної гігієни

Лідія ПОПОВА