Робоча зустріч на тему: «Пробаційні програми. Суть. Особливості, переваги для правопорушника та громади»
26.07.2024 рокуначальником Івано-Франківського районного сектору №5 філії ДУ "Центр пробації" в Івано-Франківській області Марією ФЕДІВ проведено робочу зустріч із головоюТлумацького районного суду Івано-Франківської області Уляною ЛУКОВКІНОЮ та прокурором Тлумацького відділу Івано-Франківської окружної прокуратури Тарасом ГАРАСИМИКОМ. Метою даної зустрічі було обговорення сутіпробаційних програм, їх різновиди, особливості проведення та впливу на правопорушників.
Пробаційна програма – програма, що призначається за рішенням суду особі, звільненій від відбування покарання з випробуванням, та передбачає комплекс заходів, спрямованих на корекцію соціальної поведінки або її окремих проявів, формування соціально сприятливих змін особистості, які можливо об’єктивно перевірити.
Мета реалізації пробаційних програм – виправлення суб’єктів пробації, звільнених від відбування покарання з випробуванням, на яких судом покладено обов’язок проходження пробаційних програм, запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень.
Завдання реалізації пробаційних програм – застосування комплексу заходів, необхідних для корекції соціальної поведінки суб’єктів пробації або її окремих проявів, формування соціально сприятливих змін особистості, які можливо об’єктивно перевірити.
Законодавством передбачено та затверджено п՚ятьпробаційних програм:
– «Зміна прокримінального мислення»;
– «Подолання домашнього насильства»;
– «Формування життєвих навичок»;
– «Попередження вживання психоактивних речовин»;
- «Подолання агресивної поведінки».
Інформацію про необхідність проходження пробаційної програми суд може отримати з досудової доповіді, яка повинна містити висновок про можливість виправлення без позбавлення або обмеження волі на певний строк з урахуванням доступних програм та послуг, за умови реалізації яких можливо досягнути належної поведінки без застосування покарань, пов’язаних з ізоляцією від суспільства.
Використання таких програм дозволяє впливати на поведінку суб’єктів пробації з метою формування соціально сприятливих змін особистості та запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень.