Тлумацька міська рада
Івано-Франківський район, Івано-Франківська область

18-24 листопада – Всесвітній тиждень правильного використання антибіотиків

Дата: 22.11.2024 15:05
Кількість переглядів: 57

Фото без описуЩорічно в листопаді, під девізом «Антибіотики: використовуйте обережно!», проводиться Всесвітній тиждень правильного використання антибіотиків (АБ), метою якого є підвищення обізнаності громадськості в усьому світі про проблему стійкості до протимікробних препаратів.

У 1945 році за відкриття пеніциліну Флемінгу, Чейну і Флорі було присуджено Нобелівську премію, що ознаменувало початок ери антибіотиків. І хоча антибіотики вважають найвидатнішим відкриттям у медицині XX сторіччя й універсальною зброєю проти більшості патогенів, проте поява резистентності до них загрожує поверненням в до антибіотикову еру. Антибіотикорезистентність (АБР) – нова загроза сьогодення. Резистентність до антибіотиків – це процес, при якому у бактерій розвивається стійкість до антибіотиків. В основі цього звикання лежить природний відбір. Усі бактерії, що володіють чутливістю до антибіотика, гинуть, а деякі, що виявилися до нього малосприйнятливими, виживають. Саме ці бактерії й починають нестримно розмножуватися – так з’являється резистентний штам. Поширення резистентності збільшується катастрофічними темпами.

Основними причинами тотального поширення цього загрозливого явища стали надмірне й нераціональне застосування антибіотиків, у т.ч. сильнодіючих і широкого спектру, їх безрецептурний продаж та часте використання в сільському господарстві й ветеринарії, недостатній інфекційний контроль, недостатня поінформованість і недооцінка ситуації медичними працівниками.

Антибіотикорезистентність на сьогоднішній день виходить за рамки суто медичної проблеми, має величезне соціально – економічне значення й у розвинених країнах розглядається як загроза національної безпеки. За прогнозами ВООЗ уже через 10-20 років практично всі існуючі мікроорганізми придбають стійкість до антибіотиків. При цьому, за даними Європейського співтовариства, вже зараз щорічно реєструється близько 400 тисяч інфекцій із множинною стійкістю до антибіотиків, від яких гинуть 25 тисяч людей.

ПРОФІЛАКТИКА АНТИБІОТИКОРЕЗИСТЕНТНОСТІ: ЩО МОЖЕ ЗРОБИТИ КОЖЕН

Стійкість до антибіотиків може попередити кожен із нас. Ось прості правила:

  • Не займайтесь самолікуванням. Приймайте лише ті антибіотики, які призначив лікар.
  • Не переривайте лікування. Завжди завершуйте курс антибіотиків, навіть якщо вам стало краще.
  • Не продовжуйте курс лікування без відома лікаря. Ніколи не використовуйте антибіотики, які залишилися після курсу прийому .
  • Не консультуйте друзів, родичів, знайомих та не призначайте їм лікування. Ніколи не діліться антибіотиками з іншими.
  • Попереджуйте інфекції. Регулярно мийте руки, уникайте контакту із хворими людьми і вчасно робіть щеплення.

ПРОФІЛАКТИКА АНТИБІОТИКОРЕЗИСТЕНТНОСТІ: ЩО МОЖУТЬ ЗРОБИТИ МЕДИКИ

Медики відіграють провідну роль у правильному використанні антибіотиків  пацієнтами. Тож слід звернути увагу на 5 ключових рекомендацій працівникам  охорони здоров'я щодо попередження поширення резистентності до антибіотиків:

  • Чисті руки. Перед будь-якими маніпуляціями переконайтесь, що ваші руки, інструменти чисті.
  • Призначайте антибіотики виважено. Призначайте антибіотики відповідно до чинних рекомендацій доказової медицини і тільки в тому випадку, якщо вони дійсно необхідні.
  • Не нехтуйте тестом для визначення чутливості до антибіотику. Якщо це можливо, проведіть тест для визначення чутливості до антибіотику.
  • Проінформуйте пацієнта. Зверніть увагу пацієнта на дозування антибіотиків і тривалість лікування.
  • Контролюйте вакцинацію. Стежте, щоб ваші пацієнти були вакциновані відповідно до актуального календаря щеплень.

У ВООЗ наголошують, що навіть якщо винайдуть нові покоління ефективних ліків, загроза антибіотикорезистентності залишиться, якщо не зміниться поведінка кожного з нас.

Нагадуємо про недопустиме безконтрольне застосування антибіотиків без призначення лікаря, самодіагностику й самолікування. Не дозволяється давати свої антибіотики іншим особам або використовувати залишки антибіотиків з простроченим терміном.

Звертайтеся за допомогою до фахівців, завжди виконуйте рекомендації лікаря та дбайте про своє здоров’я і здоров’я своїх дітей!

Бережіть себе та своїх близьких!

Будьте здорові!

 

Підготувала лікар-епідеміолог

відділення епідеміологічного нагляду (спостереження)

та профілактики інфекційних захворювань

 Ольга ГОЛУБЧАК.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь