7 найпоширеніших запитань про каву
Ароматна, запашна, з гірким оксамитовим смаком, що наповнює нас енергією та бадьорістю з самого ранку. Багато людей не можуть уявити початок свого дня без чашки кави. Кава є третім за популярністю напоєм у світі після води та чаю. Щодня у світі випивається понад 2,25 мільярди чашок цього ранкового напою.
Пам’ятайте, щоби кава приносила користь та залишалася елементом здорового раціону — споживайте її помірно та керуйтеся відчуттями свого організму.
Давайте розлянемо 7 найпоширеніших запитань про каву:
Чи зневоднює кава організм?
Напій має легкий сечогінний вплив, але якщо вживати в рекомендованих нормах, проблем не виникне. Єдина незручність ─ невелике зневоднення викликає сухість у роті, оскільки знижується вироблення слини. Якщо це сталося, прополощіть рот і випийте склянку води.
Щоб надалі уникнути сухості в роті, рекомендуємо купувати лише якісні сорти в зернах: після розчинного або ароматизованого дискомфорт гарантований.
Чи шкідлива кава для серця?
Якщо серце здорове, в межах норми напій не зашкодить. При цьому слід знати, що він призводить до прискореного серцебиття, невеликого підвищення артеріального тиску, оскільки вплив кави на судини спричиняє такі ефекти:
- підвищення концентрації кальцію всередині клітин,
- звільнення гормону норадреналіну, який бере участь у передачі нервових імпульсів, стимулює до дії;
- зміна сили серцевих скорочень;
- збільшення концентрації загального холестерину в крові;
- посилення міогенної активності (здатності скорочуватися гладком'язових клітин судинної стінки).
Якщо з серцем проблеми (наприклад, виражена ішемія) і хворий п'є понад 3 чашки на день, можливі ускладнення. Враховуючи такий вплив кави на серце, треба або повністю відмовитися від напою, або значно зменшити кількість.
Перевищення дозування навіть у здорової людини не лише прискорює серцебиття, а й стимулює аритмію, тахікардію, пов'язані з цим ефекти.
Чи може вживання кави викликати безсоння?
Caffeine стимулює нервову систему, тому викликає безсоння, особливо якщо його вживати за декілька годин до сну. Але деякі вчені стверджують, що відбувається це здебільшого через особливості організму або емоційний стан. Сам же кофеїн у великих дозах, навпаки, викликає надмірну сонливість, особливо за умови достатньої фізичної та розумової активності.
Але й тут усе залежить від того, який напій вживати ─ з молоком чи без, свіжозмелений чи розчинний.
Чи впливає кава на стан шкіри?
Антиоксиданти, що містяться в зернах, запобігають її передчасному старінню, а також захищають від ультрафіолетових променів. Головна вимога ─ не перевищувати рекомендованих норм, інакше можна домогтися зворотного ефекту.
Кофеїн стимулює вироблення гормонів стресу (адреналіну, кортизолу, норадреналіну), які відключають другорядні функції, щоб організм зміг швидко зреагувати на небезпеку. Якщо перевищити дозу, постачання поживних речовин до шкіри знижується. Це призводить до виникнення прищів, вугрів, сухості шкірного покрив.
Чи допомагає кава протверезіти та чи можна вживати її з алкоголем?
Caffeine збуджує центральну нервову систему та ненадовго допоможе підбадьоритися, дасть відчуття помилкового протверезіння. Але він не прискорює виведення спиртного з організму. Тому, навіть якщо почуваєтеся тверезим, ніколи не сідайте за кермо й не виконуйте роботу, що вимагає точності, доки алкоголь повністю не вийде з організму.
Чи шкідлива кава для шлунка?
Так, якщо випити натщесерце. Вона подразнює слизову оболонку шлунка, підвищує кислотність за рахунок викиду шлункового соку та гормону гастрину. Тим самим вона сприяє розвитку шлунково-кишкового рефлюксу, коли вміст шлунка не переходить у кишківник, а повертається назад у стравохід. Це проявляється печією. Щоб цього не сталося, каву натщесерце краще не пити, а також віддавати перевагу некислим сортам.
Цікаво, рівень вироблення шлункового соку здатна регулювати гіркота кави. Цей факт виявили хіміки Віденського університету та Німецького інституту досліджень харчування в Потсдамі-Ребрюкке. Річ у тім, що рецептори, котрі відповідають за відчуття гіркоти, розташовані не тільки в роті, а й у шлунку, інших місцях ШКТ. Якщо напій викликає відповідь лише у рецепторів, розташованих у шлунку, синтез шлункового соку посилиться. А ось коли активуються рецептори в роті, його кількість знижується.
Як кава впливає на зубну емаль?
У її складі є фарбувальні речовини, що здатні змінити колір зубної емалі, якщо людина погано стежить за гігієною рота. Але не варто бігти до зубної щітки після кожної випитої чашки. Достатньо чистити зуби вранці та ввечері якісною пастою.
Дуже гарячий напій здатний пошкодити емаль. Особливо небезпечні перепади температур, коли поєднуються гарячі та холодні страви (як у глясе). Така комбінація спричиняє мікротріщини, які стануть основою для розвитку карієсу, зміни кольору зубів.
Щоб не переживати за зубну емаль, ходіть на професійне чищення зубів до стоматолога раз на пів року, рік. Сучасні методи та засоби дають змогу не тільки очистити зубну емаль до білизни, а й захистити від бактерій і пошкоджень, спровокованих кислотністю, перепадом температур.
То чи можна пити каву?
Дія кофеїну може бути як позитивною, так і негативною, оскільки він впливає на безліч органів та систем організму. Остаточний ефект залежить від сорту, просмажування зерен, кількості випитого кофеїну, статі, віку, чи був він ужитий натщесерце.
Перед тим як вибрати каву на свій смак, пам'ятайте, що треба:
- купувати лише якісні сорти,
- не перевищувати дозування,
- не пити на голодний шлунок.
У цьому випадку напій підніме настрій, принесе радість, принесе тільки користь і задоволення.
Фахівець з дослідження факторів
навколишнього середовища санітарно-гігієнічної
лабораторії Івано-Франківського
районного відділу ДУ «Івано-Франківський
ОЦКПХ МОЗ»
Оксана БОЙКО