Профілактика гіменолепідозу
Гіменолепідоз – глистова інвазія, що викликається карликовим ціп’яком (Hymenolepis nana), вражає як дітей, так і дорослих. Серед пацієнтів переважають діти внаслідок низького рівня особистої гігієни, оскільки при гіменолепідозі висока ймовірність аутоінвазіі (самозаражения).
Основний спосіб зараження гіменолепідозом фекально-оральний, при якому інвазія відбувається після потрапляння в організм людини яєць гельмінтів із забрудненою водою, продуктами харчування, немитими овочами та фруктами, предметами побуту (іграшки, посуд, дитячі горщики, дверні ручки). Крім того, серйозною причиною зараження є недотримання основних правил особистої гігієни.
Симптомами захворювання є: зниження апетиту, сильні болі в животі, нудота, нестійкі випорожнення, підвищенна стомлюваність, дратівливість, головний біль, прояви алергії (риніт, свербіж, висипання), субфебрильна температура (до 37,5 ° С), погіршення пам’яті, безсоння.При попаданні глистів в організм починаються хронічні запальні процеси у слизовій оболонці кишечнику, що перешкоджає нормальному всмоктуванню поживних речовин. Кожен третій випадок характеризується субклінічним перебігом, без виражених симптомів. Тяжкість проявів захворювання залежить від кількості гельмінтів в організмі.
Профілактика. Через високу зараженість гіменолепідозом дітей саме в дитячих колективах повинна проводитися основна робота з його профілактики. У першу чергу вона повинна бути спрямована на забезпечення високого рівня санітарного благополуччя шляхом регулярного вологого прибирання приміщень, туалетів, меблів, щоденного миття іграшок, боротьби з мухами, тарганами, обов'язкового використання індивідуальних горщиків в яслах і дитячих садах, а також формування у дітей та обслуговчого персоналу необхідних гігієнічних навичок. До числа найбільш важливих спеціальних профілактичних заходів відносять гельмінтологічні обстеження всіх нових для колективу дітей та прийнятого на роботу в дитячі заклади персоналу, планові (не рідше 2 разів на рік) паразитоскопічні обстеження дітей і персоналу дитячих закладів, швидка дегельмінтизація виявлених інвазованих.
Памятайте! Будь-яку патологію легше запобігти, ніж вилікувати. При перших симптомах захворювання звертайтеся до лікаря!
Лікар-епідеміолог
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Ольга ГОЛУБЧАК