Сьогодні Всесвітній день нирки
Всесвітній день нирки відзначається щорічно у 2-й четвер березня. Вперше цей день відзначався в нашій країні у 2008 році і був організований Українською асоціацією нефрологів спільно з представниками інших професійних асоціацій лікарів (урологів, ендокринологів, кардіологів, ревматологів, педіатрів, акушерів-гінекологів).
Ця подія в Україні стала частиною Глобальної ініціативи Міжнародного товариства нефрологічних федерацій (IFKF) та Міжнародного товариства нефрологів (ISN), що має назву World Kidney Day (Всесвітній день нирки). Учасниками Глобальної ініціативи є робочі групи країн, до яких входять наукові товариства, громадські організації пацієнтів, соціальні та благодійні фонди тощо.
Метою цього дня є підвищення обізнаності населення про важливість нирок, які відіграють ключову роль у збереженні життя і здоров’я, а також розповсюдження інформації про те, що хвороби нирок зустрічаються часто, мають руйнівні наслідки, але піддаються лікуванню при ранній діагностиці.
Нирки регулюють об’єм рідини в організмі і фільтрують кров, протягом доби через них проходить приблизно 230 л крові. Для нормальної роботи їм потрібно приблизно в 20 разів більше кисню, ніж іншим органам. Видалення однієї нирки людина може пережити без значних негативних наслідків, оскільки її функції візьме на себе інша нирка.
До несприятливих чинників, що сприяють розвитку запалення в нирці, належить перевтома, переохолодження, виснаження, зниження захисних сил організму, гіповітаміноз, захворювання статевої і сечовивідної системи. На порушення роботи нирок вказують пітливість після прийому їжі, безсоння, позіхання, набряки і роздутий живіт.
Дослідження показують, що в усьому світі приблизно кожен десятий дорослий має одну з форм ураження нирок. Люди з хронічними хворобами нирок знаходяться в групі ризику. Найбільш поширеними формами хронічних хвороб нирок є діабетична хвороба нирок, гіпертензивна нефропатія, ішемічна хвороба нирок. Саме тому формат проекту Всесвітнього дня нирки в Україні передбачає залучення фахівців суміжних із нефрологією спеціальностей.
Необхідно привернути увагу громадськості до прогресуючого збільшення кількості пацієнтів із хронічними захворюваннями нирок, необхідності ранньої діагностики, просвітницької діяльності з метою зменшення кількості людей, які потребують замісної ниркової терапії (діалізу, трансплантації) та підвищення якості життя.
Щоденні правила профілактики, які допоможуть зберегти здоров’я нирок
Фізичні навантаження допомагають нормалізувати артеріальний тиск, покращити мікроциркуляцію крові в нирках і зменшити ризик розвитку хронічних хвороб нирок. Норма фізичної активності завжди є індивідуальною.
Дотримуйтеся правил здорового харчування та підтримуйте вагу в нормі.
Пийте достатньо води, щоб нирки залишалися здоровими. Рідина використовується нирками як розчинник для накопичених в тканинах продуктів розпаду і формування сечі. Пити треба регулярно, рівними порціями впродовж всього дня, орієнтуючись на відчуття спраги. Соки, солодкі газовані, соковмісні напої варто суттєво обмежити. Безпечної для здоров’я дози алкоголю не існує.
Не куріть. Куріння є однією із причин зменшення кровопостачання нирки, що призводить до погіршення функції органу та підвищує ризик раку нирок. Пасивні курці також потрапляють в зону ризику. Набряк гомілок, постійна втома, порушення концентрації, уваги, втрата апетиту, поява крові та піни у сечі – це симптоми, які найчастіше проявляються, коли хвороба нирок переходить у важку форму. Раннє виявлення ниркової недостатності дозволяє розпочати лікування до того, як почнуть розвиватися незворотні наслідки та ускладнення.
Контролюйте артеріальний тиск, який є однією із найпоширеніших причин розвитку захворювань нирок. Коли високий тиск виникає на фоні інших факторів ризику, то можуть з’явитися серйозні порушення функцій нирок.
Зараз досягнення в медицині дозволяють виліковувати більшість хвороб нирок прогресивними методами, необхідно лише вести здоровий активний спосіб життя, систематично проходити обстеження, залучати до цього процесу рідних і близьких, переконуючи їх у потрібності диспансеризації. Навіть якщо нічого не турбує, не болить і не дає про себе знати.
Професіонал з дослідження факторів навколишнього середовища Івано-Франківського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Оксана ПИВОВАР