Тлумацька міська рада
Івано-Франківський район, Івано-Франківська область

Хвороба Лайма

Дата: 23.04.2025 10:50
Кількість переглядів: 60

Фото без описуХвороба Лайма – це інфекційне захворювання, яке викликається бореліями. Переносниками інфекції є кліщі, тому за укусу паразита важливо звернутися по допомогу до інфекціоніста.

 

Що таке хвороба Лайма?

Хвороба Лайма (кліщовий бореліоз) — це інфекційне осередкове захворювання, яке викликається бактеріями роду Borrelia, що потрапляють в організм через укус кліща. За відсутності своєчасного лікування бореліоз може перейти у хронічну форму. Для хронічної хвороби Лайма характерне чергування періодів ремісії з тривалими рецидивами.

Повне одужання від хвороби Лайма можливе, якщо лікування розпочато на ранній стадії розвитку патології. Якщо ви виявили на тілі кліща, потрібно прийти на консультацію терапевта або інфекціоніста.

Не всі укуси кліща викликають хворобу Лайма. Найчастіше переносниками хвороби Лайма стають іксодові кліщі, інфіковані через кров заражених оленів, птахів і гризунів. Період активності кліщів триває з квітня до жовтня, але пік чисельності їхніх укусів спостерігається із середини квітня до кінця  червня.

Хвороба Лайма передається, якщо кліщ кусає людину і залишається на тілі протягом 36-48 годин. Якщо видалити паразита в перші 48 годин, ймовірність зараження є невисокою.

 

Інкубаційний період хвороби Лайма

Інкубаційний період хвороби Лайма може тривати від 2 до 30 днів, але в середньому становить два тижні. У 80% інфікованих протягом 30 днів у місці укусу утворюється червона пляма за хвороби Лайма (мігруюча еритема), яка за кілька днів або тиждень поширюється на інші ділянки тіла. Без лікування бореліоз може прогресувати протягом кількох місяців, викликаючи тяжкі неврологічні стани та порушення роботи серця.

 

Симптоми та стадії хвороби Лайма

Перша ознака бореліозу — утворення плоского червоного висипу з просвітленням у центрі або без нього. Еритема за хвороби Лайма з'являється у місці укусу і може розширюватися, поширюючись на сусідні ділянки тіла. Зазвичай еритема не супроводжується болем чи свербінням, але може бути теплою на дотик.

Організм кожної людини по-різному реагує на інфікування бореліями. Поширені симптоми хвороби Лайма:

  • біль та набряк в області суглобів;
  • головний та м'язовий біль;
  • втома, лихоманка;
  • збільшення лімфовузлів;
  • порушення сну;
  • проблеми з концентрацією уваги.

Хвороба Лайма у дітей проявляється тими самими симптомами, що у дорослих. Також через ураження центральної та периферичної нервової системи у дітей можуть спостерігатися психологічні симптоми: дратівливість та безпричинний гнів, зміна настрою, депресія, проблеми зі сном та нічні кошмари. За появи перерахованих симптомів у дитини необхідно звернутися по допомогу до дитячого інфекціоніста, який займається діагностикою та лікуванням бореліозу у дітей.

 

Кліщовий бореліоз протікає в три стадії, для яких характерний різний ступінь інфікування організму. Стадії хвороби Лайма:

1. Рання локалізована — включає перші 30 днів з моменту зараження. Хвороба проявляється червоним висипом у вигляді мішені на тілі, який може супроводжуватися вірусними або грипоподібними симптомами (головний біль, жар, озноб, біль у горлі).

2. Рання дисемінована — настає приблизно через місяць після укусу кліща. Інфекція поширюється по всьому тілу, зокрема на внутрішні органи. Заражена людина може відчувати загальне нездужання, оніміння і поколювання в кінцівках, з'являються множинні осередки еритеми.

3. Пізня дисемінована — може розвиватися через місяці та роки після інфікування. Для цієї стадії характерні артрит великих суглобів, розлади в роботі головного мозку, затуманеність розуму, проблеми з розумінням розмов і труднощі з концентрацією уваги.

На другій та третій стадіях бореліоз характеризується вираженими розладами  роботи як центральної, так і периферичної нервової системи. Неврологічні прояви хвороби Лайма включають запалення оболонок головного мозку (менінгіт), оніміння та слабкість у кінцівках, обмежена рухливість м'язів. Також інфекція може призвести до паралічу лицевого нерва, що призводить  деформації однієї частини обличчя.

За відсутності лікування бореліоз може спричинити серйозні наслідки для організму. Ускладнення хвороби Лайма:

  • хронічне запалення суглобів (артрит Лайма);
  • тяжкі форми аритмії;
  • ураження периферичних нервів;
  • ураження головного мозку (менінгіт, енцефалопатія);
  • запалення серцевих оболонок;
  • блокада серця.

Запущена хвороба Лайма небезпечна кількістю ускладнень та тяжкістю ураження нервової та серцево-судинної систем. Щоб уникнути серйозних наслідків для здоров'я, за перших ознак бореліозу необхідно звернутися до інфекціоніста.

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь