25 квітня – Всесвітній день боротьби з малярією
Малярія – це небезпечне захворювання, що передається до людей певними видами комарів. Зазвичай хвороба фіксується в тропічних країнах. Її можна попередити, й вона є виліковною.
Інфекцію викликає паразит, і вона не поширюється від людини до людини.
Існує кілька методів попередження захворювання: уникнення укусів комарів, профілактична хіміопрофілактика та вакцинація. Вчасне лікування допомагає попередити розвиток тяжкої форми хвороби.
Зазвичай малярія передається до людей через укуси інфікованих самиць комарів роду Anopheles. Зараження також можливе через переливання крові та забруднені голки для ін’єкцій. Перші симптоми хвороби можуть бути легкими, і на цьому етапі важко діагностувати малярію, оскільки її можна сплутати з іншими хворобами, що супроводжуються лихоманкою. Без лікування малярія, викликана P. falciparum, може прогресувати до серйозного захворювання та призвести до летального випадку протягом 24 годин.
Існує 5 видів паразитів роду Plasmodium, що спричиняють малярію в людей. 2 з них – P. falciparum and P. vivax – є найбільш небезпечними. P. falciparum – найнебезпечніший малярійний паразит, і він є найбільш поширеним на африканському континенті. P. vivax є домінантним малярійним паразитом в більшості країн поза субсахарською Африкою. Інші види, що можуть інфікувати людей – P. malariae, P. ovale and P. knowlesi.
Види плазмодію зазвичай можна розрізнити досліджуючи морфологію мазку крові. P.falciparum відрізняється від решти плазмодії ввисоким рівнем паразитемії та формою гаметоцитів, яка нагадує банан.
Малярія спричиняє приблизно 1-3 мільйони смертей на рік, як правило, серед дітей в Африці на південь від Сахари, заражених P.falciparum. Популяціїі з підвищеним ризиком смертності внаслідок малярії включають не імунізованих мандрівників і маленьких дітей віком від 6 місяців до 3 років, які проживають в ендемічних районах.
Чоловіки і жінки хворіють на малярію з однаковою частотою, однак малярія може бути руйнівною під час вагітності для матері та плоду. P.falciparum – основний вид, відповідальний за збільшення захворюваності та смертності під час вагітності. Поширеність малярії вища у першовагітних, ніж у невагітних або в жінок, у яких це не перша вагітність.
Вважається, що ускладнення в матері обумовлені зниженням імунної функції, пов’язаним з вагітністю, а також секвестрацією плаценти паразитів (P.falciparum). Анемія від малярії може бути важчою у вагітних. До ускладнень з боку плода належать передчасні пологи, анемія, низька вага при народженні та смерть. Малярія протягом першого триместру вагітності збільшує ризик викидня.
Кожен вид плазмодію має певний інкубаційний період. Інфекція P.falciparum, як правило, розвивається протягом одного місяця після експозиції, тим самим створюючи основу для продовження анти малярійної профілактики протягом 4 тижнів після повернення з ендемічної зони.
Ознаки інфікування P.vivax та P.ovale можуть з’явитися через кілька тижнів або місяців після первинного зараження. Крім того, P.vivax та P.ovale мають гіпнозоїтову форму, під час якої паразит може затримуватися в печінці місяцями до появи та викликати рецидив після первинної інфекції. На додаток до основної терапії, спрямованої на елімінацію з крові плазмодію, лікування гіпнозоїтової форми другим агентом (примахіном) є критичним для запобігання рецидиву з цієї прихованої стадії печінки.
Коли P.vivax і P.ovale передаються через кров, а не через комарів, не відбувається прихованої фази гіпнозоїту, і лікування примахіном не є необхідним, оскільки саме спорозоїти утворюють гіпнозоїти в заражених гепатоцитах.
Після того, як комар харчується кров’ю, малярійні спорозоїти потрапляють у гепатоцити (печінкова фаза), де перебувають протягом декількох хвилин, а потім через кілька тижнів з’являються в крові (на цьому етапі вони звуться мерозоїти).
Мерозоїти швидко потрапляють в еритроцити, де протягом певного періоду (під час еритроцитарної фази життєвого циклу) перетворюються на трофозоїти, а потім у шизонти. Лізис заражених еритроцитів, що містять шизонт, призводить до лихоманки та виділення мерозоїтів. Мерозоїти потрапляють у нові еритроцити, і процес повторюється, що призводить до логарифмічного збільшення паразитарного навантаження.
Скарги і клінічні прояви
Для пацієнтів із підозрою на малярію критично важливо отримати анамнез про недавні подорожі в ендемічну зону. Необхідно не забувати про цей діагноз, що б уважно поставитись до будь-якого пацієнта, який має будь-які симптоми малярії та має історію подорожей до ендемічних районів.
Також важливо визначити імунний статус пацієнта, вік та наявність вагітності; алергію або інші захворювання, які він може мати; та ліки, які він або вона може вживати.
У пацієнтів з малярією, як правило, клінічні прояви з’являються через кілька тижнів після зараження, хоча попередній контакт зі збудником або імунітет господаря до малярії впливає на симптоматику та інкубаційний період. Крім того, кожен вид плазмодію має типовий інкубаційний період. Важливо те, що практично у всіх пацієнтів з малярією присутній головний біль.
Клінічні симптоми
Найбільш поширеними ранніми симптомами малярії є лихоманка, головний біль та озноб.
Симптоми зазвичай розвиваються протягом 10-15 днів після укусу інфікованого комара.
Симптоми можуть бути легкими, особливо в осіб, що раніше перехворіли на малярію. Оскільки деякі симптоми малярії не є специфічними, раннє тестування є важливим.
Деякі види малярії можуть призвести до захворювання з тяжким перебігом та навіть до смерті. Немовлята, діти до 5 років, вагітні, мандрівники та особи з ВІЛ чи СНІДом мають найвищий ризик такого розвитку подій. Серйозні симптоми включають:
- дуже сильну втомлюваність та слабкість;
- сплутану свідомість;
- множинні судоми;
- задишку;
- потемніння сечі чи кров в сечі;
- жовтяницю (пожовтіння білків очей та шкіри);
- аномальну кровотечу.
Особи з серйозними симптомами мають отримати кваліфіковану медичну допомогу негайно. Вчасне лікування малярії, що перебігає легко, може попередити погіршення симптомів, тяжку форму захворювання та летальні випадки.
Професіонал з дослідження факторів
навколишнього середовища
Івано-Франківського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Оксана ПИВОВАР