Як куріння впливає на роботу серця і серцево-судинну систему?
Однозначно, вплив вкрай негативний. Через куріння серцево-судинна система (ССС) перестає нормально функціонувати. Всесвітня організація охорони здоров’я в щорічних матеріалах відзначає зростання смертельних хвороб серця від надмірного споживання сигарет (причому летальність не менша, ніж від впливу алкогольних напоїв). Причому серцю стає погано від куріння не тільки у літніх людей – тютюнокуріння сприяє розвитку хвороб серцево-судинної системи у молодих чоловіків і жінок. Діяльність серця буде порушена і у 20-річних, якщо вони викурюють щодня більше 20 сигарет.
Зміни в роботі серця може помітити навіть сам курець при затягуванні тютюнового диму. Майже завжди відчуваються легкі ознаки «стресової» реакції серцево-судинної системи:
▪ частішає пульс (серцевий м’яз відчуває вплив нікотину, починає скорочуватися в прискореному режимі – приблизно на 14% сильніше, ніж до куріння);
▪ посилюється скорочення міокарда (індекс зростає в середньому на 19%);
▪ підвищується артеріальний тиск (приблизно на 5-6%);
▪ серце робить більше скорочень (серце курців робить майже на 13500 скорочень більше, ніж серце людини, що некурить).
Подібні зміни в роботі серцево-судинної системи спостерігаються навіть після однієї сигарети. Теоретично після куріння робота серця і судин відновлюється через 20-30 хвилин. Але якщо людина курить сигарету за сигаретою, на нормалізацію роботи у серцево-судинної системи шансів немає. Такий темп роботи серця призводить до збільшення його розміру та передчасного зношування.
Тютюновий дим при курінні руйнує тканини артерій, звужує просвіт стінок, забиваючи жироподібними бляшками. Це значно ускладнює циркуляцію крові. Стінки артерій покриваються рубцями, їх просвіт звужується ще більше, а часом і зовсім перекривається. Часто кров, що рухається через такі звужені судини серця раптово звертається і формує тромби, що загрожує смертельно небезпечними тромбозами.
Розвиток і перебіг хвороб серця і судин визначається числом вживаних сигарет, їх якістю, інтенсивністю затягування, загальним стажем куріння. Перераховані фактори впливають на те, як швидко сформується та чи інша патологія. Але навіть якщо курити зрідка, купувати тільки якісні сигарети – це не скасує, а лише відстрочить розвиток захворювань.
Запам’ятайте! Повна відмова від куріння — найкраще, що можна зробити для власного здоров'я. Будьте обачними та здоровими!
Лікар із загальної гігієни
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ »
Кордис О.Б.