Ментальне здоров’я як ключовий компонент безпеки здоров’я
Ментальне здоров’я – це стан благополуччя, при якому кожна людина може реалізувати свій власний потенціал, впоратися із життєвими стресами, продуктивно та плідно працювати, атакож робити внесок у життя своєї спільноти. Іншими словами, психічно здоровою є людина, яка не має симптомів та синдромів, соціально адаптована та отримує задоволення від життя. До критеріїв психічного здоров’я, визначених ВООЗ, відносяться:
- усвідомлення та відчуття безперервності, постійності та ідентичності свого фізичного та психічного «Я»;
- відчуття постійності та ідентичності переживань в однотипних ситуаціях;
- критичність до себе та своєї власної психічної діяльності та її результатів;
- відповідність психічних реакцій (адекватність) силі та частоті впливів середовища, соціальним обставинам та ситуаціям;
- здатність самокерування поведінкою відповідно до соціальних норм, правил і законів;
- здатність планувати власну життєдіяльність та реалізовувати заплановане;
- здатність змінювати спосіб поведінки залежно від зміни життєвих ситуацій та обставин.
Від чого залежить ментальне здоров’я та як його підтримувати? Психічне здоров’я може порушуватися під дією: генетичних чинників, наркотичних речовин, гормонального дисбалансу, індивідуальних характеристик людини (наприклад, схильності до депресій та песимізму), швидких соціальних та політичних змін (зокрема, внаслідок воєнних дій), соціальної дискримінації на фоні різних чинників: сексуальна орієнтація, расова приналежність, ВІЛ-позитивний статус тощо; сексуального насильства, психологічного тиску, стресу та умов роботи.
Підтримувати власне ментальне здоров’я можна самостійно? Для цього необхідно: дбати про режим сну, уникати стресових ситуацій та навчитись адекватно на них реагувати, збалансувати харчування і додати фізичної активності — іноді достатньо активізувати організм та налагодити гормональний фон, щоб виправити ситуацію.
Кілька простих способів зберегти ментальне здоров’я:1)чіткий та сталий розпорядок дня; 2) фізична активність; 3) повноцінне харчування; 4) тактильні контакти; 5) спільні заняття з рідними, друзями; 6) можливість виговоритися; 7) спрощений побут.
Головні ознаки порушення психологічної рівноваги та перші “дзвіночки” ментальних розладів за даними ВООЗ: - фізичні (порушення сну, больові відчуття у будь-якій частині тіла); - емоційні (постійне відчуття страху, тривоги, журби); - когнітивні (труднощі з чітким мисленням, порушення пам’яті, патологічні переконання); - поведінкові (агресія, зловживання алкоголем чи наркотиками, неспроможність виконувати повсякденні функції); - перцептивні (наприклад, людині здається, що вона бачить або чує те, чого не помічають інші). Насправді ознаки розладів дуже індивідуальні і відрізнити їх може лише спеціаліст.
Бережіть себе та будьте здорові!
Начальник Івано-Франківського
районного відділу
ДУ "Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ"
Валерій ОСТАПОВ