Тлумацька міська рада
Івано-Франківський район, Івано-Франківська область

Ментальне здоров’я як ключовий компонент безпеки здоров’я

Дата: 09.05.2025 15:37
Кількість переглядів: 30

Фото без описуМентальне здоров’я – це стан благополуччя, при якому кожна людина може реалізувати свій власний потенціал, впоратися із життєвими стресами, продуктивно та плідно працювати, атакож робити внесок у життя своєї спільноти. Іншими словами, психічно здоровою є людина, яка не має симптомів та синдромів, соціально адаптована та отримує задоволення від життя. До критеріїв психічного здоров’я, визначених ВООЗ, відносяться:

  • усвідомлення та відчуття безперервності, постійності та ідентичності свого фізичного та психічного «Я»;
  • відчуття постійності та ідентичності переживань в однотипних ситуаціях;
  • критичність до себе та своєї власної психічної діяльності та її результатів;
  • відповідність психічних реакцій (адекватність) силі та частоті впливів середовища, соціальним обставинам та ситуаціям;
  • здатність самокерування поведінкою відповідно до соціальних норм, правил і законів;
  • здатність планувати власну життєдіяльність та реалізовувати заплановане;
  • здатність змінювати спосіб поведінки залежно від зміни життєвих ситуацій та обставин.

Від чого залежить ментальне здоров’я та як його підтримувати? Психічне здоров’я може порушуватися під дією: генетичних чинників, наркотичних речовин, гормонального дисбалансу, індивідуальних характеристик людини (наприклад, схильності до депресій та песимізму), швидких соціальних та політичних змін (зокрема, внаслідок воєнних дій), соціальної дискримінації на фоні різних чинників: сексуальна орієнтація, расова приналежність, ВІЛ-позитивний статус тощо; сексуального насильства, психологічного тиску, стресу та умов роботи.

Підтримувати власне ментальне здоров’я можна самостійно? Для цього необхідно: дбати про режим сну, уникати стресових ситуацій та навчитись адекватно на них реагувати, збалансувати  харчування і додати фізичної активності — іноді достатньо активізувати організм та налагодити гормональний фон, щоб виправити ситуацію.

Кілька простих способів зберегти ментальне здоров’я:1)чіткий та сталий розпорядок дня; 2) фізична активність; 3) повноцінне харчування; 4) тактильні контакти; 5) спільні заняття з рідними, друзями; 6) можливість виговоритися; 7) спрощений побут.

Головні ознаки порушення психологічної рівноваги та перші “дзвіночки” ментальних розладів за даними ВООЗ: -  фізичні (порушення сну, больові відчуття у будь-якій частині тіла); -  емоційні (постійне відчуття страху, тривоги, журби); - когнітивні (труднощі з чітким мисленням, порушення пам’яті, патологічні переконання); - поведінкові (агресія, зловживання алкоголем чи наркотиками, неспроможність виконувати повсякденні функції); - перцептивні (наприклад, людині здається, що вона бачить або чує те, чого не помічають інші). Насправді ознаки розладів дуже індивідуальні і відрізнити їх може лише спеціаліст.

Бережіть себе та будьте здорові!

 

Начальник Івано-Франківського

районного відділу

ДУ "Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ"

Валерій ОСТАПОВ

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь